Europa i świat 1918-1939

13.12.2018

Enigma w kolekcji Muzeum Historii Polski

Enigma w kolekcji Muzeum Historii Polski. Fot. MHP/Tomasz Nowacki Enigma w kolekcji Muzeum Historii Polski. Fot. MHP/Tomasz Nowacki

Kolekcję Muzeum Historii Polski wzbogacił wyjątkowy przedmiot – maszyna szyfrująca Enigma. Zabytkowy eksponat, który w czwartek trafił do MHP, wyprodukowany został na początku lat 30. XX w.

Jest to egzemplarz przedseryjny Enigmy i jedna z pierwszych maszyn szyfrujących, jakie trafiły na wyposażenie armii niemieckiej.

Zabytkowy eksponat to maszyna z niemal kompletnym wyposażeniem. Maszyna jest w doskonałym stanie, a jej zewnętrzny wygląd odpowiada oryginalnej, dobrze zachowanej maszynie Enigma I.

Maszyna przez lata użytkowania przechodziła szereg modernizacji i napraw, co wskazuje na intensywne jej wykorzystywanie, przez okres lat 30. oraz drugiej wojny światowej.

W wyniku tych modernizacji i napraw jest to maszyna sprawna i działająca.

Enigma została zakupiona na potrzeby powstającej wystawy stałej Muzeum Historii Polski przez firmę Prescient – innowacyjną amerykańską firmę technologiczną. List intencyjny o współpracy został podpisany we wrześniu w Krakowie przez dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro oraz prezesa zarządu Prescient Satyen Patela.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL