5 mln euro przekaże rząd Francji na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz - poinformowało we wtorek Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Umowę w tej sprawie podpisali prezes fundacji i dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński oraz francuski minister ds. kombatantów Kader Arif. „Suma ta wpłynie w pięciu ratach, począwszy od 2012 roku” – powiedział Bartosz Bartyzel z biura prasowego Muzeum.
Decyzję o przeznaczeniu przez Francję pieniędzy na fundusz wieczysty zapowiadał rok temu w specjalnym liście do byłej więźniarki Auschwitz i byłej minister zdrowia Simone Veil ówczesny premier Francois Fillon. Podtrzymał ją obecny szef rządu Jean-Marc Ayrault.
Suma, którą przekaże Francja, sytuuje ją w gronie pięciu państw, które dotychczas przekazały najwięcej na rzecz tworzonego funduszu. „Od początku przeczuwałem, że Francja stanie się jednym z głównych partnerów tego projektu. Jest to kraj przywiązujący wielką wagę do spraw tożsamościowych, do głównych idei i symboli, które ukształtowały nasze dzisiejsze postrzeganie świata. A przecież trudno znaleźć inny symbol niż Auschwitz, który pełniej oddawałby tragizm europejskiego XX wieku” – powiedział Cywiński.
Najwyższą kwotę dotychczas zdecydowały się przekazać Niemcy – 60 mln euro. Stany Zjednoczone przekażą 15 mln dolarów, Polska - 10 mln euro, a Austria - 6 mln euro.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich pozostałości po byłym obozie. Zrealizowane już wpłaty oraz deklaracje sięgnęły około 100 mln euro. Do akcji przyłączyło się ponad 20 krajów oraz trzy samorządy.
Kwota zgromadzona na koncie fundacji pozwala już na rozpoczęcie prac konserwatorskich. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości. (PAP)
szf/ hes/