II Rzeczpospolita

26.11.2018

Fundacja Koncept Kultura wirtualnie rekonstruuje statek MS Piłsudski

Źródło: Fundacja Koncept Kultura Źródło: Fundacja Koncept Kultura

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Fundacja Koncept Kultura udostępni interaktywną platformę poświęconą historycznemu transatlantykowi MS Piłsudski, który zatonął w 1939 r. Ma to być atrakcyjna lekcja mało znanej Polakom historii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Statek MS Piłsudski inicjatorzy pomysłu nazwali "polskim Titanikiem". Ten luksusowy transatlantyk, pływający z Polski do Nowego Jorku, zatonął w listopadzie 1939 r. u wybrzeży Wlk. Brytanii. Przyczyną był prawdopodobnie wybuch miny. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja Koncept Kultura podjęła inicjatywę wirtualnej rekonstrukcji MS Piłsudskiego.

Fundacja zamierza stworzyć platformę internetową poświęconą MS Piłsudskiego. Ma się ona składać z czterech części. Pierwszą jest opowieść o statku i jego patronie Józefie Piłsudskim w formule digital story - jest to film w technologii 3D; druga część to wykonanie modelu 3D transatlantyku, trzecia to dostęp do przeglądarki z galerią zdjęć. Ostatnim elementem jest strefa edukacji, przeznaczona dla uczniów szkól podstawowych i średnich.

Podczas poniedziałkowej konferencji w warszawskim Domu Spotkań z Historią Fundacja zaprezentowała kilkuminutowy film - digital story, który ma m.in. pozwolić widzowi poczuć się tak, jakby znalazł się na pokładzie MS Piłsudski. Obraz można obejrzeć w technologii 3D za pomocą specjalnych gogli i smartfona. Do stworzenia filmu wykorzystano liczne fotografie, dokumenty i zbiory muzealne.

Realizatorami filmu są specjalista od technologii 3D Michał Grzesiczek oraz reżyser, dokumentalista i scenarzysta Konstanty Kulik. Obaj podkreślili, że do stworzenia filmu przyczyniła się grupa kilkudziesięciu osób. Statek wymodelowano z blisko stuletniego modelu stoczniowego i wykonano komputerowy skan. "Udało się pokazać, że polska technologia i nasza historia dają się połączyć w ciekawy sposób. Nie musimy gonić technologicznych nowinek z Chin czy Stanów Zjednoczonych, tylko sami wyznaczamy swój kierunek. Pokazujemy, w jaki sposób można tę fantastyczną historię pokazać w taki sposób, żeby ją pamiętać i przekazywać dalej" - powiedział Grzesiczek.

"Dla mnie jako reżysera i dokumentalisty wielką przygodą było zanurzenie się w historii MS Piłsudskiego. Przedstawienie historii, której nie moglibyśmy zobaczyć, gdyby nie nowa technologia. Trzeba było to sobie wyobrazić, następnie przelać to, co w głowie na papier, a z papieru wdrożyć w reżyserię. Potem jest etap postprodukcji i wreszcie finalny efekt. Ale dla mnie to było coś więcej. To była podróż w głąb naszej historii, naszej państwowości, czegoś, co z jednej strony jest nieuchwytne, a z drugiej - dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jest w stanie w sposób przystępny zainteresować i zaciekawić szerokie grono odbiorców" - mówił Kulik.

Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, przy którego współudziale powstał film, powiedział, że udział w projekcie jest dla instytucji dużym zaszczytem. "Zdjęcia, które mamy w swoich zasobach i które zostały wykorzystane z tej okazji, dają możliwość zweryfikowania tego, co dotychczas znaliśmy tylko z opisów. Odkrywamy prawdę zapisaną na kliszach i fotografiach. Możemy zobaczyć, jak statek wyglądał naprawdę" - powiedział.

Archeolog podwodny Paweł Monkiewicz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powiedział, że placówka dysponujemy pełnym zapleczem technicznym, by dokonać dodatkowej ekspedycji w celu zbadania wraku statku. Według Fundacji istnieje spore prawdopodobieństwo, że do takiej ekspedycji dojdzie w przyszłym roku, czyli w 80. rocznicę zatonięcia MS Piłsudskiego.

Zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Michał Laszczykowski zapewnił, że opowiadanie polskiej historii za pomocą nowych technologii jest jednym z priorytetów instytucji i że na nowe technologie jest w tej chwili skierowanych około 25 procent projektów IAM. Podkreślił także, że inicjatywa dotycząca wirtualnej rekonstrukcji statku MS Piłsudski jest finansowana z wieloletniego programu rządowego "Niepodległa". "Zainspirowani przeszłością, tworzymy przyszłość. To jest nasze motto" - powiedział.

Informacje na temat projektu platformy poświęconej MS Piłsudski można znaleźć na stronie: www.konceptkultura.pl. (PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL