Sześć osób, w tym abp Sławoj Leszek Głódź oraz sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Kołodziej, otrzymało w poniedziałek nagrody honorowe „Świadek Historii". Gdański oddział IPN przyznał je osobom z regionu szczególnie zasłużonym dla polskiej historii.
Uroczystość miała miejsce w gdańskim Dworze Artusa, a nagrody mające formę odznaczeń, wręczył laureatom prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
„+Świadek historii+ to z jednej strony osoba, która sama uczestniczyła w ważnych wydarzeniach historii naszej ojczyzny, ale jest to także ktoś, kto swoją współczesną działalnością świadczy o tym, jaka jest waga historii w naszym wspólnym życiu. To ktoś, kto wskazuje iż z przeszłości płyną wartości, na których i dzisiaj opieramy nasze życie społeczne i narodowe” – powiedział Kamiński otwierając uroczystość.
Gratulując laureatom Kamiński zwrócił się też do nich z prośbą, aby „ta nagroda była nie tylko ukoronowaniem dotychczasowej drogi, ale też zachętą do jej kontynuowania”. „Aby dalej byli państwo świadkami historii, których IPN nieustannie potrzebuje” – mówił Kamiński.
Nagrody honorowe „Świadek Historii" funkcjonują już w kilku regionach Polski. Gdański IPN przyznał je po raz pierwszy. Do nagrody zgłoszono 29 kandydatur, spośród których wybrano sześciu laureatów.
„+Świadek historii+ to z jednej strony osoba, która sama uczestniczyła w ważnych wydarzeniach historii naszej ojczyzny, ale jest to także ktoś, kto swoją współczesną działalnością świadczy o tym, jaka jest waga historii w naszym wspólnym życiu. To ktoś, kto wskazuje iż z przeszłości płyną wartości, na których i dzisiaj opieramy nasze życie społeczne i narodowe” – mówił prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
Odznaczenie „Świadek historii” wraz z legitymacją noszącą numer pierwszy otrzymał w poniedziałek metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. „W życiu tak jest, że jak się wchodzi w lata, to przychodzą też i różne odznaczenia, wyróżnienia i nagrody. Tej przyznanej mi przez Instytut Pamięci Narodowej nie oczekiwałem i czuję się naprawdę wyróżniony” – powiedział metropolita odbierając odznaczenie.
Urodzony w 1945 r. na Podlasiu Głódź w wieku 17 lat, wraz z kolegami z liceum, założył młodzieżową organizację Białe Orły, za działalność w której spędził trzy miesiące w więzieniu i został wydalony ze szkoły z wilczym biletem. Na początku lat 80. ub.w. Głódź był kapelanem Solidarności w regionie Białystok, a w latach 1991-2004 - biskupem polowym Wojska Polskiego. Metropolitą gdańskim i arcybiskupem został w 2008 r., wcześniej był biskupem diecezji warszawsko-praskiej.
Kolejnym laureatem nagrody „Świadek historii” został liczący dziś 55 lat Andrzej Kołodziej, który w wieku 18 lat rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i zaangażował się w działalność opozycyjną m.in. jako drukarz i kolporter podziemnych pism. Zwolniony z gdańskiej stoczni, podjął pracę w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, gdzie w 1980 r. był przywódcą strajku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i współzałożycielem Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto. Od 2010 r. jest prezesem Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.
Nagrodą uhonorowano też 77-letniego Władysława Dobrowolskiego: żołnierza Związku Walki Zbrojnej oraz AK w okręgu radomsko-kieleckim, który po wojnie zamieszkał w Trójmieście, gdzie pracował w różnych firmach związanych z gospodarką morską. Był działaczem „S”, m.in. przygotowywał podziemne biuletyny i pomagał rodzinom osób represjonowanych działając w komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. Od 1994 r. jest przewodniczącym Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich.
Wśród laureatów znalazł się też liczący dziś 75 lat doktor fizyki Jerzy Grzywacz – działacz ZHP, uczestnik Powstania Warszawskiego i działacz NSZZ „Solidarność”, który brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Dziś m.in. jako członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prowadzi spotkania patriotyczne z młodzieżą polskiego pochodzenia mieszkającą na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Nagrody otrzymali też Emilia Maćkowiak - działaczka „S” i inicjatorka powstania oraz prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku, a także Celina Riedl – Sybiraczka, członkini Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku oraz gdańskiego oddziału Związku Sybiraków, a także autorka książek poświęconych Polakom zsyłanym na Syberię.
Nagroda "Świadek Historii" została zainicjowana w 2009 r. w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej", by honorować działaczy w regionie. Dziś przyznają ją także m.in. oddziały IPN w Krakowie, Białymstoku i Poznaniu. (PAP)
aks/ jbr/