Budowa niepodległego państwa

09.02.2015 aktualizacja 14.07.2016

Gdynia obchodzi 89. urodziny

Budowa urzędu pocztowego w Gdynii. Źródło: NAC Budowa urzędu pocztowego w Gdynii. Źródło: NAC

Darmowy wstęp do muzeów, widowisko dla prawie 4 tys. seniorów, toast wzniesiony gorącą czekoladą, konferencja socjologiczna oraz uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – tak m.in. Gdynia obchodzić będzie swoje 89. urodziny.

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji we wtorek w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez.

W południe na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki złożone zostaną kwiaty. W tym samym czasie w położonym niedaleko Skweru InfoBox-ie rozdawana będzie gorąca czekolada, którą od kilku lat gdynianie wznoszą toast za swoje miasto. Po toaście jego uczestnicy będą mogli pozować do urodzinowego zdjęcia.

Wieczorem w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, w trakcie której wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz nagrody „Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2014. Medale im. E. Kwiatkowskiego otrzymają: zaangażowana w integrację społeczną osób niesłyszących działaczka społeczna Elżbieta Gurska, autor i wydawca albumów fotograficznych o Gdyni Sławomir Kitowski i b. pracownik gdyńskiej stoczni, dziś przedsiębiorca, działacz społeczny i mecenas kultury Zbigniew Zenowicz.

Z okazji urodzin miasta we wtorek będzie można bezpłatnie odwiedzić gdyńskie muzea, w tym Muzeum Marynarki Wojennej, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji oraz Muzeum Miasta Gdyni, które przygotowało na ten dzień m.in. specjalne, prowadzone przez kuratorów, zwiedzanie wystaw „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" i „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym".

Z okazji urodzin miasta we wtorek będzie można bezpłatnie odwiedzić gdyńskie muzea, w tym Muzeum Marynarki Wojennej, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji oraz Muzeum Miasta Gdyni, które przygotowało na ten dzień m.in. specjalne, prowadzone przez kuratorów, zwiedzanie wystaw „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" i „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym.

Bardzo wczesnym popołudniem w hali Gdynia Arena zaplanowano widowisko adresowane do seniorów. Widzowie będą mogli posłuchać piosenek Anny Jantar w wykonaniu Beaty Buczek-Żarneckiej oraz Mariusza Żarneckiego, uzupełnionych wspomnieniami, anegdotami i poezją. W programie także fragmenty spektaklu „Jeszcze bardziej zielona gęś” w wykonaniu zespołu gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Na miejscu czynna będzie też wystawa prac przygotowanych przez seniorów oraz stoiska, na których można będzie uzyskać porady lekarskie i związane z urodą oraz dietą.

Jak powiedziała PAP Bernadeta Rąbalska z Wydziału Kultury gdyńskiego magistratu, widowisko jest tradycyjnym już prezentem samorządu dla mieszkających w Gdyni seniorów. „Bezpłatne wejściówki na nie rozprowadzane są przez Centrum Aktywności Seniora i jak co roku cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem” – powiedziała PAP Rąbalska - dodając że,  aby sprawiedliwie rozdzielić wejściówki, w pierwszych dniach ich dystrybucji trzeba było wprowadzić pewne ograniczenia.

„Hala Gdynia Arena może pomieścić 3,8 tysiąca widzów i co roku w urodziny miasta mamy na niej komplet widzów” – wyjaśniła.

W obchody rocznicy włączyła się także Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej, która organizuje we wtorek otwartą dla wszystkich zainteresowanych konferencję poświęconą tożsamości kulturowo-cywilizacyjnej Gdyni. Mowa będzie m.in. o szczególnych cechach gdyńskiej kultury, symbolach w przestrzeni politycznej Gdyni, działających w latach 30. komisjach zabudowy osiedli oraz historii migracyjnej gdynian.

Z kolei w gdyńskim Centrum Nauki Experyment na specjalnych urodzinowych zajęciach dzieci będą we wtorek budować niecodzienną – stworzoną z surowców wtórnych - makietę Gdyni. W programie są też gry związane z miastem oraz warsztaty plastyczne, których uczestnicy tworzyć będą łódki techniką origami.

23 września 1922 r. Sejm uchwalił ustawę "o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej". Już w momencie przyjęcia ustawy w pobliżu wioski Gdynia trwały pierwsze prace budowlane finansowane przez państwo. Wielkim orędownikiem tej inwestycji był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, pełniący w okresie międzywojennym m.in. funkcje ministra przemysłu i handlu oraz wicepremiera. Po nadaniu Gdyni praw miejskich, w kilkanaście lat ze wsi rybackiej przekształciła się ona w miasto zamieszkane przez 127 tys. ludzi (w 1939 r.). Obecnie Gdynia liczy prawie 250 tys. mieszkańców i jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim. (PAP)

aks/ ala/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL