Wcielenie się w postać "kuriera z Warszawy" Jana Karskiego i rozwiązywanie zadań konspiracyjnych dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego przewiduje gra miejska "Karski. Misja 1942 r." zaplanowana na 15 kwietnia przez Muzeum Historii Polski.
Gra jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Fabuła rozgrywa się pod koniec lata 1942 r. na terenie Śródmieścia i Muranowa. "Jan Karski zbierał wówczas materiały do swojej ostatniej misji. Gracze będą mieli szansę wcielić się w postać +kuriera z Warszawy+. Przemieszczając się po mieście, spotykając łączników, odbywając różne spotkania czy rozwiązując zadania będą zbierać informacje na temat Polskiego Państwa Podziemnego i sytuacji ludności żydowskiej" - opowiadała PAP Gabriela Sierocińska-Dec z działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
Do udziału w grze mogą zgłaszać się szkoły lub drużyny harcerskie. W grze mogą uczestniczyć 4-5 osobowe zespoły, najlepiej w towarzystwie pełnoletniego opiekuna. Każda grupa powinna dysponować smartfonem lub tabletem z dostępem do internetu, ponieważ gra wykorzystuje technologię mobilnych stron internetowych. "Na telefony będzie przesyłana uczestnikom część zadań i dopiero po ich wykonaniu otrzymają wskazówkę odnośnie kolejnego zadania. Inne będą wykonywać spotykając np. łączników" - mówiła Sierocińska-Dec.
Organizatorzy pragną maksymalnie odtworzyć atmosferę konspiracji, dlatego na razie nie jest ujawniany punkt startowy, o którego lokalizacji uczestnicy dowiedzą się dopiero przez rozpoczęciem gry. "Zależy nam, by dzięki zadaniom uczniowie przekonali się jak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne. Będą to głównie zadania historyczne, matematyczne i łamigłówki logiczne. Fabuła gry wykorzystuje fragmenty +Tajnego Państwa+ Jana Karskiego" - podkreśliła przedstawicielka muzeum.
Ten rok został ogłoszony przez Sejm Rokiem Jana Karskiego. "Warto więc przypominać o postaci emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który kilkakrotnie przedostawał się do londyńskiej siedziby Rządu na Uchodźstwie przenosząc ważne informacje dotyczące życia w okupowanej Polsce i struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Był on naocznym świadkiem Holokaustu i przekazał na Zachód relację o sytuacji Żydów w okupowanej Polsce" - podsumowała Sierocińska-Dec.
Chętni do udziału w grze mogą zgłaszać się do działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski pod telefonem (22) 211 90 47 lub mailem oferta.edu@muzhp.pl. Dla najlepszych zespołów przewidziano nagrody rzeczowe. Na stronie http://www.ofertaedu.muzhp.pl/ dostępna jest także oferta edukacyjna muzeum związana z postacią Jana Karskiego zawierająca konspekty lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych, pakiety edukacyjne związane z życiem i działalnością Jana Karskiego oraz propozycję warsztatów dla nauczycieli.
Jan Karski (1914-2000; właśc. Jan Kozielewski) w czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. (PAP)
akn/ ls/