Podczas wtorkowej sesji sejmiku województwa opolskiego nadano tytuł Honorowego Obywatela Województwa Opolskiemu Pawłowi Kozerskiemu, który przez 50 lat pracował w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Paweł Kozerski pracował w Muzeum Piastów Śląskich od 1967 do września 2017 roku, gdy przeszedł na emeryturę. Przez wiele lat pełnił funkcje kierownika, a następnie dyrektora placówki.
W laudacji wygłoszonej na jego cześć, przewodniczący sejmiku, Norbert Krajczy powiedział: "Dzięki jego zaangażowaniu Zamek Piastów Śląskich był systematycznie odbudowywany, a zbiory konserwowane, pojawiały się kolejne wystawy stałe, które ukazywały historię Piastów. Muzeum stało się znaczącym centrum wystawienniczym o wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym, miejscem, gdzie odbywały się prestiżowe wydarzenia kulturalne i naukowe, koncerty i konferencje".
Wyróżniony żartował, że dzięki dzisiejszej uroczystości stał się pełnoprawnym mieszkańcem Śląska, bo urodził się na terenie Niemiec, gdzie poznali się jego rodzice zesłani na roboty przymusowe do III Rzeszy z Polesia i Kujaw.
Jak powiedział, Piastowie Śląscy byli jego przeznaczeniem, bo na ich temat napisał pracę magisterską pod kierunkiem prof. Jasińskiego, a potem przez pół wieku spędził jako pracownik muzeum noszącego dumną nazwę "śląskiego Wawelu". Dzięki staraniom Kozerskiego, zamek odtworzono na wzór z XVI wieku, czyli do stanu, gdy na polecenie księcia Jerzego II przebudowano go w stylu renesansowym, wzorując się na krakowskim Wawelu. Obecnie zamek-muzeum jest miejscem wielu imprez kulturalnych i naukowych oraz służy jako miejsce rozrywki i edukacji podczas występów historycznych grup rekonstrukcyjnych.
Paweł Kozerski był odznaczony m.in. srebrnym i złotych medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Od początku funkcjonowania samorządu województwa sejmik nadał zaledwie kilkanaście tytułów Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Otrzymali go m.in. arcybiskup Alfons Nossol, prof. Dorota Simonides, Zbyszko Bednorz, prof. Jerzy Buzek, Joachim Mertes i Kurt Beck z Nadrenii Palatynatu. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ aszw/