Mszą świętą w intencji pierwszych piastowskich władców Polski na Ostrowie Lednickim (Wielkopolska) zainaugurowano gnieźnieńskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, który miał miejsce w 966 roku.
„Tutaj znajdował się jeden z pierwszych ośrodków administracji kościelnej i państwowej.(...) W 2016 roku przypada 1050 lecie istnienie Państwa Polskiego i rocznica Chrztu Polski. Tu ukształtowało się Państwo Polskie włączone do struktur chrześcijańskiej Europy - powiedział w homilii Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.
"W tym miejscu trzeba nam jasno i otwarcie powiedzieć: cała nasza narodowa kultura jest owocem przyjęcia sakramentu chrztu przez Mieszka Pierwszego i naszych praojców, którzy zbudowali podwaliny pod nasze państwo - podkreślił prymas. - Mamy prawo do szlachetnej dumy, która nie jest pychą, ale mamy też święty obowiązek bronić chrześcijańskich wartości, na których wyrasta współczesna Polska” - dodał arcybiskup Kowalczyk.
Gnieźnieńskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski organizują: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Kolegium Europejskie UAM w Gnieźnie i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, wspólnie z Księdzem Arcybiskupem Józefem Kowalczykiem – Metropolitą Gnieźnieńskim, Prymasem Polski, Markiem Woźniakiem – Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego oraz władzami samorządowymi miasta i powiatu Gniezno.
Obecny na uroczystości wojewoda wielkopolski zapowiedział podpisanie porozumienia w sprawie organizacji obchodów przez metropolitów gnieźnieńskiego i poznańskiego oraz władz Gniezna, Poznania i województwa wielkopolskiego.
„Tu jest kolebka Państwa Polskiego i te obchody rocznicy chrztu będą nam przypominać, że historia Polski w tym regionie się rozpoczęła. Jest już przygotowane porozumienie, list intencyjny, pomiędzy prymasem i biskupem poznańskim oraz władzami samorządowych, co do organizacji tych rocznicowych uroczystości.Zaproszenie chcemy także, poprzez władze państwowe i kościelne, wysłać do papieża Franciszka” – powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek.
W ramach inauguracji obchodów zorganizowano także konferencję naukową „Liturgia i teologia chrztu od starożytności chrześcijańskiej do czasów nowożytnych”. „To pierwsza z cyklu konferencji przybliżająca nas do obchodów rocznicy Chrztu Polski. W kolejnych latach konferencje będą poświęcone miejscom chrztu, rozprzestrzenianiu się chrześcijaństwa, a całość zwieńczy cykl wystaw poświęconych wydarzeniu w 2016 roku” – powiedział PAP organizator konferencji dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej Wyrwa.
Ostrów Lednicki leży na wyspie na jeziorze Lednica. W X wieku powstał tam - tuż obok ważnego, strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego - wczesnośredniowieczny gród związany z czasami panowania pierwszych władców z polskiej dynastii piastowskiej Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym.
Około połowy X w. na wyspie wybudowano fortyfikację grodową zajmującą południową część wyspy, wewnątrz której wzniesiono dwie budowle kamienne: pałac (palatium) władcy połączony z kaplicą i kościół.(PAP)
kpr/ abe/