Stalinizm

31.07.2019

IPN odnalazł szczątki mogące należeć do żołnierza NSZ Mieczysława Inglota

Fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Szczątki ludzkie i elementy umundurowania znaleźli pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Rycerce Górnej na Żywiecczyźnie. Instytut szukał tam Mieczysława Inglota. ps. Odważny, żołnierza zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”. Mieczysław Inglot służył w pododdziale por. Stanisława Kopika „Zemsty”. 22-letni partyzant poległ 20 listopada 1946 r. w potyczce z patrolem Wojsk Ochrony Pogranicza.

„Według dokumentów IPN i Archiwum Straży Granicznej został pochowany przez żołnierzy +Zemsty+ niedaleko miejsca starcia, u stóp zabytkowej kapliczki. Kilka dni później zwłoki śp. Mieczysława Inglota zostały ekshumowane i sfotografowane przez PUBP w Żywcu. Funkcjonariusze bezpieki odkryli w kieszeni jego munduru odezwę por. +Zemsty+ do wopistów, zapowiadającą odwet za śmierć partyzanta” – poinformował Instytut.

Analiza dokumentów UB, WOP i MO, w tym fotografii, której dokonał dr Tomasz Greniuch z IPN, pozwoliła na ustalenie tożsamości, okoliczności śmierci oraz miejsca pierwotnego pochówku „Odważnego”. Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji liczyli, że ciało żołnierza NSZ mogło spocząć powtórnie w tym samym miejscu.

CZYTAJ TAKŻE

Prace poszukiwawczo-ekshumacyjne zostały przeprowadzone na prywatnej posesji w poniedziałek i wtorek.

„W trakcie prac ujawniono szczątki ludzkie, o czym powiadomiono prokuratora oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach. Przy szczątkach odnaleziono destrukty amunicji, fragmenty umundurowania, a nade wszystko ryngraf z Matką Boską Częstochowską i orłem, charakterystyczny dla partyzantów +Bartka+. Kształtem i rozmiarem odpowiada on temu ze zdjęć UB wykonanych podczas ekshumacji w 1946 r.” – podał Instytut.

Oddział NSZ Henryka Flamego, ps. Bartek, działał w okolicach Bielska-Białej i na Żywiecczyźnie. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Najgłośniejszą akcją było zajęcie 3 maja 1946 r. Wisły w Beskidach. Duża część żołnierzy NSZ została zamordowana w 1946 r. przez siły bezpieczeństwa podczas akcji przerzutu na Zachód, która okazała się ubecką prowokacją. Henryk Flame został zastrzelony przez milicjanta w 1947 r. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL