Europa i świat po 1989 roku

03.06.2016 aktualizacja 14.07.2016

Irańczycy uczcili 27. rocznicę śmierci ajatollaha Chomeiniego

Dziesiątki tysięcy Irańczyków uczestniczyły przez cały czwartek i piątek w uroczystościach zorganizowanych w Teheranie w 27. rocznicę śmierci ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, przywódcy rewolucji islamskiej i założyciela Republiki Islamskiej.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani przemawiając w czwartek do tłumów zgromadzonych wokół mauzoleum wzniesionego w Teheranie na cześć Chomeiniego oświadczył, że "w czasach, gdy świat pogrążony był w ciemności, a Iran przeżywał historyczny ucisk, to on przeciwstawił się odważnie wszystkim butnym światowym mocarstwom".

"Dziś chcemy ostrzec syjonistów i butne mocarstwa przed przedstawianiem fałszywego obrazu narodu irańskiego, rewolucji islamskiej i Republiki Islamskiej" - dodał Rowhani.

Chomeini urodził się w religijnej rodzinie muzułmańskich nauczycieli w 1902 roku.

Dał się poznać jako działacz opozycji przeciwstawiającej się panującej dynastii Pahlawich, wspieranej przez Stany Zjednoczone i odsuniętej w 1979 roku od władzy przez rewolucję islamską.

Jako przywódca religijny i polityczny często powtarzał: "Islam jest religią, w której modlitwa jest złączona z polityką, a polityka jest rodzajem modlitwy".(PAP)

ik/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL