25.09. 2009 Warszawa (PAP) - "Akcja pod Arsenałem" Jana Łomnickiego, "Lotna" Andrzeja Wajdy i "Westerplatte" Stanisława Różewicza to niektóre z obrazów, jakie będzie można obejrzeć podczas IX Przeglądu Polskich Filmów Historycznych, który odbędzie się w dniach 26-27 września. Przegląd organizowany przez stołeczne Muzeum Niepodległości wspólnie z Fundacją Filmową Warszawa, odbędzie się w sali kinowej Muzeum.
Przegląd w sobotnie przedpołudnie otworzy "Akcja pod Arsenałem" w reż. Jana Łomnickiego. Tematem przewodnim filmu są wydarzenia opisane w książkach Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" i Stanisława Broniewskiego "Akcja pod Arsenałem" związane z odbiciem bojownika Szarych Szeregów "Rudego" z rąk Gestapo. Tłem wydarzeń jest życie okupacyjnej Warszawy i konspiracyjna działalność młodzieży.
Kolejnym wyświetlanym filmem będą "Ptaki, ptakom" Pawła Komorowskiego, adaptacja powieści Wilhelma Szewczyka podejmująca temat walk Ślązaków z Niemcami we wrześniu 1939 roku. W działaniach tych obok doświadczonych żołnierzy wywodzących się z grona byłych powstańców śląskich walczyli także harcerze i to właśnie tragizm ich walki stanowi jeden z wątków filmu.
Sobotnie pokazy zakończą "Sąsiedzi" w reż. Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Obraz jest rekonstrukcją przebiegu "czarnej niedzieli" w Bydgoszczy we wrześniu 1939 roku, kiedy doszło do walk polskich jednostek z niemieckimi dywersantami. Wydarzenia te stały się tłem do ukazania bohaterskiej postawy Polaków oraz wątku tragicznej miłości młodego Polaka i Niemki.
W niedzielne przedpołudnie będzie można obejrzeć "Lotną" Andrzeja Wajdy, liryczną opowieść o udziale polskiej kawalerii w walkach września 1939 roku. Szwadron kawalerii stanowi tu symbol świata, który już odszedł, ale przetrwał w narodowej świadomości Polaków.
Kolejny prezentowany obraz to "Westerplatte" w reż. Stanisława Różewicza. Film z drobiazgową dokładnością ukazuje siedem dni walki z najeźdźcą, podkreślając bohaterstwo polskiej załogi i przedstawiając psychiczną ewolucję bohaterów od wiary w nadejście pomocy do poczucia osamotnienia i beznadziejności.
Przegląd zakończy film "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie" Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Reżyser wykorzystał tu zdjęcia archiwalne, aby ukazać wrześniową rzeczywistość Warszawy, a przede wszystkim postać prezydenta Stefana Starzyńskiego i jego udział w organizowaniu obrony miasta.(PAP)
akn/ abe/ jbr/