XIX wiek

07.09.2018

J. J. Kasprzyk weźmie udział w obchodach 187. rocznicy obrony Reduty Ordona - w niedzielę

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w niedzielę w Warszawie weźmie udział w obchodach 187. rocznicy obrony Reduty Ordona. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 przed głazem-pomnikiem usytuowanym przy ul. Na Bateryjce.

Jak poinformował w piątek PAP Wydział Prezydialny Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) w niedzielę na warszawskiej Ochocie, w miejscu, gdzie w 1831 r. znajdowała się historyczna Reduta Ordona, odbędą się obchody 187. rocznicy jej obrony. Weźmie w nich udział szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

W programie uroczystości przewidziano m.in. recytację wiersza Adama Mickiewicza pt. "Reduta Ordona", pokaz musztry, oraz ceremonię składania wieńców i wiązanek kwiatów.

Reduta nr 54, zwana potocznie Redutą Ordona, wchodziła w okresie Powstania Listopadowego w skład pasa fortyfikacji osłaniającego główne umocnienie w rejonie - szaniec wolski nr 56. Dzieło fortyfikacyjne znajdowało się na ówczesnym południowym krańcu zachodniego przedpola Warszawy.

6 września 1831 r. reduta została zaatakowana przez Rosjan pod dowództwem gen. Jafimowa. Wbrew potocznej legendzie - to nie ppor. Julian Konstanty Ordon był jej dowódcą, a mjr Ignacy Dobrzelewski. Pod dowództwem Ordona znajdowała się jedynie artyleria.

Reduta nr 54 była jedną z najlepiej obwarowanych, jednak posiadała tylko 1/3 przewidzianej obsady żołnierskiej. W dniu szturmu znalazła się pod ogniem artylerii rosyjskiej, który trwał ok. 2 godziny. Obrońcy prowadzili jedynie nieskuteczny ostrzał karabinowy. W momencie wdarcia się Rosjan, reduta szybko padła, a żołnierzom polskim nie udało się wycofać. Nastąpił wybuch jednego z dwóch składów amunicji - według jednej z teorii, na skutek celowej detonacji przez obrońców.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę o godz. 10 na warszawskiej Ochocie przed głazem-pomnikiem usytuowany przy ul. Na Bateryjce.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL