Koniec PRL

23.01.2019

J. Sellin: mamy ambitne plany dot. upamiętnienia m.in. 30-lecia wyborów czerwcowych

Mamy ambitne plany, jeżeli chodzi o upamiętnienie 30-lecia wyborów czerwcowych i 40-lecia pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski - zapowiedział w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Sellin został zapytany w środę w RMF FM, czy planowane są uroczyste obchody 30-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r. Jak poinformował, rząd ma "ambitne plany, jeżeli chodzi o upamiętnienie 30-lecia wyborów czerwcowych i 40-lecia pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski". "Te słynne słowa tutaj w Warszawie: +niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi+ padły 2 czerwca 1979 r. To był, moim zdaniem, początek drogi. Wtedy się policzyliśmy, zobaczyliśmy, jak wielu nas jest. To był początek drogi Solidarności tak naprawdę, która wybuchła chwilę później i potem walczyła przez dziesięć lat i wygrała 4 czerwca 1989 r. z komunistami" - powiedział.

Jak dodał, z okazji tych rocznic rząd będzie "proponować zarówno wydarzenia o charakterze ceremonii państwowych, jak i wydarzenia dla ludzi o charakterze imprez bardziej kulturalnych, które będą w atrakcyjnych formach tę historię przypominać". "Będziemy zapraszać na wydarzenia, ceremonie i imprezy, które zaplanujemy. My rządzimy, dysponujemy jakimiś środkami, możemy jakąś ofertę złożyć i to będzie oferta oczywiście również dla opozycji" - podkreślił wiceszef MKiDN.

Na uwagę prowadzącego, że przy okazji roku stulecia odzyskania niepodległości utworzono komitet, w którym pojawili się także politycy opozycji, wiceszef MKiDN przypomniał, że komitet spotkał się "kilka razy". "Jeśli chodzi o te rocznice, ich różnorodność jest tak duża, że trudno by było jakiś jeden komitet powołać, który się zastanawia, jak uczcić 15-lecie Polski w UE, a jak inaczej 20-lecie wejścia Polski do NATO, a jak 80. rocznicę II wojny światowej" - stwierdził.

Sellin zwrócił uwagę, że "każdy segment władzy może te wydarzenia honorować w różny sposób". "Ja podejrzewam, że np. samorządy też będą aktywne w tej sprawie i duża część samorządów jest dzisiaj w rękach opozycji. Zresztą słyszę nawet takie zapowiedzi, że 4 czerwca dosyć duże obchody opozycja planuje razem z samorządami. Na nasze będziemy na pewno zapraszać" - zapewnił. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL