Polska po 1989 roku

29.06.2019

Japońska para książęca w Krakowie

Książę Akishino (5P) z księżną Kiko (4P) wzięli udział w uroczystym śniadaniu wydanym na ich cześć w Sukiennicach. Fot. PAP/J. Bednarczyk Książę Akishino (5P) z księżną Kiko (4P) wzięli udział w uroczystym śniadaniu wydanym na ich cześć w Sukiennicach. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Następca Japońskiego tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko odwiedzili w sobotę Kraków. Para książęca zwiedziła Muzeum UJ w Collegium Maius i wzięła udział w uroczystym śniadaniu wydanym na ich cześć w Sukiennicach. Goście z Japonii odwiedzili też Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Śniadanie poprzedził spacer po Rynku Głównym. W Sukiennicach gości powitał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Wznoszę toast za nasze spotkanie i trwałą przyjaźń. Niech nasze miasto, ze wszystkimi swoimi skarbami dziedzictwa i kultury, na zawsze pozostanie w pamięci Waszych Cesarskich Wysokości" - powiedział prezydent Majchrowski.

W śniadaniu uczestniczyli też szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Książę Akishino mówił, że niezwykle cieszy się, że przy tak ważnej okazji, jaką jest 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską, mógł razem z księżną po raz pierwszy przyjechać do Polski i do jej historycznej stolicy – Krakowa. "Z niecierpliwością czekałem na wizytę w tym pięknym, średniowiecznym mieście, które w 2002 r. odwiedził także cesarz z cesarzową" – powiedział książę Akishino. "Kraków, który podobnie jak dawna stolica Japonii - Kioto ma bardzo bogatą historię, cieszy się dużą popularnością wśród Japończyków" - dodał.

"Przez minione sto lat Japonię i Polskę wielokrotnie jednoczyły różne osobowości. Dzięki kulturze i sztuce szczególne silne więzy łączą nas zaś z Krakowem. Feliks Jasieński kochał i kolekcjonował japońskie dzieła sztuki, w tym drzeworyty Hokusaia. Reżyser Andrzej Wajda, zafascynowany jego kolekcją, powołał do życia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które dziś pełni rolę centrum wymiany kulturalnej pomiędzy Japonią i Polską" – podkreślił książę.

Wyraził nadzieję, że choć przybywa zaledwie z jednodniową wizytą w tym mieście będzie mógł choć trochę poznać historię i kulturę Krakowa - miasta, w którym uczył się Mikołaj Kopernik, poetka Wisława Szymborska spędziła wiele lat, a papież Jan Paweł II służył jako biskup.

Książę Akishino podziękował prezydentowi Majchrowskiemu za gościnność, wzniósł toast za dalszy rozwój przyjaznych relacji pomiędzy Japonią i Polską oraz za zdrowie i pomyślność zebranych.

W menu śniadania znalazły się: kołduny faszerowane jarmużem w musie dyniowym, polędwiczka cielęca w sosie miodowo-piernikowym z mini pierożkiem faszerowanym suską sechlonską i orzechami, podana na musie z pasternaku oraz sernik krakowskim z paloną bezą. Podano także różowe wino z jednej z podkrakowskich winnic.

Para książęca otrzymała od prezydenta Krakowa upominki – symbole miasta: szopkę krakowską oraz porcelanową figurkę Lajkonika.

Japońska para książęca odwiedziła w sobotę Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Obejrzeli wystawę kimon dziecięcych z kolekcji Kazuko Nakano i drzeworyty ze zbiorów Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego.

Gości powitała i oprowadziła po wystawach dyrektor Muzeum Bogna Dziechciaruk-Maj.

Japońska para książęca spotkała się także przedstawicielami Muzeum i z członkami Rady Muzeum m.in.: prof. Romualdem Huszczą, prof. Alfredem Majewiczem, prof. Jackiem Purchlą i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą oraz z konsulem honorowym Japonii prof. Krzysztofem Ingardenem – współprojektantem budynku.

"Bardzo się cieszę, że para książęca mogła odwiedzić Mangghę i zobaczyć placówkę, która od 25 lat promuje w Polsce kulturę japońską. Naszym atutem jest różnorodność kolekcji i bardzo szeroka działalność, o czym świadczą prezentowane wystawy: kimon dziecięcych oraz współczesnych ilustracji do japońskich książek dla dzieci. Literatura dziecięca to dziedzina, którą szczególnie interesuje się księżna" – powiedziała PAP dyrektor Muzeum Bogna Dziechciaruk-Maj.

Przypomniała, że w 1994 r. w uroczystości otwarcia placówki uczestniczył książę Takamado z małżonką, a w 2002 r. placówkę odwiedził cesarz Akihito z małżonką cesarzową Michiko. "To, co było dla nas najmilsze, to autentyczne zainteresowanie i otwarte, ciepłe podejście do naszej działalności. Jedyne na co można by narzekać to, że wizyta była za krótka" - mówiła dyrektor.

Goście zostali poczęstowani chłodną zieloną herbatą, podaną tak, jak podczas upałów jest serwowana w Japonii. W prezencie para książęca otrzymała publikację "Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich" wydaną z okazji z okazji 20-lecia Muzeum Manggha.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha jest jedyną państwową instytucją popularyzującą kulturę japońską w Polsce. Łączy działalność muzealną z organizacją przedsięwzięć typowych dla instytucji kultury. Zostało powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy i otwarte w 1994 roku jako Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na budowę instytucji reżyser przeznaczył pieniężną nagrodę Kioto (Kyoto Prize), którą otrzymał od Fundacji Inamori. Jego inicjatywę wsparł rząd Japonii, władze Krakowa oraz Związek Zawodowy Kolejarzy Japońskich. Projekt budynku wykonał uznany architekt Arata Isozaki we współpracy z Krzysztofem Ingardenem.

Przez pierwszych dziesięć lat istnienia stanowiło oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, będąc zarazem miejscem aktywnej działalności Fundacji Kyoto – Kraków im. Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. W roku 2005, usamodzielnione decyzją Ministra Kultury, otrzymało status państwowej instytucji kultury, a od roku 2007 działa jako placówka muzealna.

Wcześniej japońska para książęca zwiedziła katedrę na Wawelu.

Wizyta księcia Akishino i księżnej Kiko w Polsce jest związana z jubileuszem 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. W niedzielę następca tronu wraz z małżonką będzie w Łowiczu, a ceremonia ich oficjalnego pożegnania odbędzie się w poniedziałek po południu w Belwederze. We wtorek para książęca uda się do stolicy Finlandii, Helsinek.

Książę Akishino jest młodszym bratem cesarza Naruhito, który 1 maja br. został 126. cesarzem Japonii. Akishino jest od tego momentu pierwszą osobą w kolejce do tronu, zaś jego syn – książę Hisahito – drugą. Książę Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ par/

wos/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL