Polska po 1989 roku

04.06.2016 aktualizacja 14.07.2016

Jarosław Kaczyński: zbliżyliśmy się do prawdy o prezydencie Lechu Kaczyńskim

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas premiery książki “Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010”. Fot. PAP/J. Turczyk Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas premiery książki “Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010”. Fot. PAP/J. Turczyk

Dzięki kolejnemu tomowi biografii Lecha Kaczyńskiego zbliżyliśmy się do prawdy o prezydencie, która była konsekwentnie zakłamywana - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że prezydentura Lecha Kaczyńskiego była prezydenturą godności i dumy z bycia Polakiem.

Prezydent i prezes PiS byli wśród gości piątkowego spotkania poświęconego książce "Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010", w której autorzy - Sławomir Cenckiewicz i Adam Chmielecki - opisują aktywność Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta RP.

Prezes PiS zwracał uwagę, że Lech Kaczyński jako prezydent "potrafił stworzyć różnego rodzaju płaszczyzny, które budowały znaczenie naszego kraju, które umacniały bezpieczeństwo, albo przynajmniej stwarzały perspektywę umocnienia bezpieczeństwa; które wzmacniały status Polski i podnosiły jej pozycję". "To jest w książce opisane, opisane jak mi się wydaje, precyzyjnie" - ocenił.

Jarosław Kaczyński dodał, że w książce znalazły się też m.in. fragmenty o tym, co "półżartem" nazywane jest dworem prezydenta. "Z całą pewnością jest jeszcze dużo materii do uzupełnień, może powstaną nowe biografie, ale pierwszy bardzo ważny i odważny krok został wykonany" - powiedział prezes PiS.

Córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska, podziękowała autorom biografii jej ojca za to, że - jak mówiła - "podjęli to wyzwanie w trudnym czasie". "Bo tuż po katastrofie smoleńskiej była już mowa o tym, żeby biografię Lecha Kaczyńskiego napisać, a nie był to czas sprzyjający temu. To był czas, który wymagał odwagi i konsekwencji, wytrwałości i talentu" - powiedziała Kaczyńska.

"Zbliżyliśmy się do prawdy o czymś, co było wyjątkowo wręcz zakłamywane w sposób konsekwentny, z ogromną intensywnością i obawiam się, z niemałą skutecznością, i dlatego jeszcze raz z całego serca dziękuję" - oświadczył.

Córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska, podziękowała autorom biografii jej ojca za to, że - jak mówiła - "podjęli to wyzwanie w trudnym czasie". "Bo tuż po katastrofie smoleńskiej była już mowa o tym, żeby biografię Lecha Kaczyńskiego napisać, a nie był to czas sprzyjający temu. To był czas, który wymagał odwagi i konsekwencji, wytrwałości i talentu" - powiedziała Kaczyńska.

Prezydent Duda podkreślał, że prezydentura Lecha Kaczyńskiego była "prezydenturą wielkiej godności i wielkiej dumy z bycia Polakiem".

"I to było od samego początku do samego końca. Pan prezydent atakowany ze wszystkich stron, z próbami odzierania go z tej właśnie godności, ośmieszania go, nie poddawał się ani jednego dnia" - powiedział Duda.

Według niego Lech Kaczyński był wspaniałym człowiekiem i politykiem-wizjonerem, który uczył swych współpracowników. "Był wielki nie tylko dlatego, że był świetnym politykiem, nie tylko dlatego, że miał tę wizję i ją niestrudzenie realizował, ale był też wielki jako człowiek w takim bezpośrednim kontakcie, swoją serdecznością dla współpracowników i wyrozumiałością wtedy, kiedy można było być wyrozumiałym" - mówił Duda, który współpracował z Lechem Kaczyńskim jako minister w jego prezydenckiej kancelarii.

Prezydent powiedział, że ma poczucie, że "jako człowiek, który dziś zajmuje się polityką i pełni ten zaszczytny urząd", został "ukształtowany w sensie swego podejścia do państwa, swoich poglądów politycznych, swoich osobistych przekonań i tego, w jaki sposób nalży dla Polski pracować" przez swoich rodziców i przez Lecha Kaczyńskiego.

Również Sławomir Cenckiewicz, jeden z autorów biografii, ocenił, że prezydent Lech Kaczyński był postacią wyjątkową.

"Był pierwszym prezydentem prawdziwie wolnej Polski. Bo wszystkie idee, które przyświecały Polakom i w XIX wieku, ale przede wszystkim w XX wieku - nie tylko walki o państwo, ale walki o państwo poważne, o państwo silne, o państwo nowoczesne, bo prezydent był prezydentem Polski modernizującej się, Polski unowocześnianej, że te wszystkie idee zbiegły się, zaistniały w polskiej polityce dopiero w roku 2005" - powiedział Cenckiewicz.

"Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010" to kontynuacja biografii Lecha Kaczyńskiego, która obejmowała lata 1949-2005. Opisuje aktywność Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta RP.

"Rzetelna i stroniąca od hagiografii (...). W pracy odnajdziemy Lecha Kaczyńskiego jako męża stanu reprezentującego interesy Rzeczypospolitej, dowiemy się jak godził obowiązki głowy państwa z życiem rodzinnym" - zapewnia wydawnictwo Fronda, dzięki któremu książka 8 czerwca znajdzie się w księgarniach.

Sławomir Cenckiewicz jest doktorem habilitowanym nauk historycznych, wykładowcą akademickim i publicystą, autorem takich książek jak: "Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991", "Wałęsa. Człowiek z teczki", "Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów". W 2006 r. pełnił stanowisko przewodniczącego Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Od 2016 r. kieruje Centralnym Archiwum Wojskowym.

Adam Chmielecki to politolog, dziennikarz i publicysta, pracował m.in. jako szef sekretariatu przewodniczącego Komisji ds. Likwidacji WSI oraz w Instytucie Pamięci Narodowej. Jest autorem lub współautorem książek takich jak: "Wokół Solidarności", "+Moim powołaniem jest służba publiczna+: Rzecz o Macieju Płażyńskim". Obok Janusza Kowalskiego i Anny K. Piekarskiej, Chmielecki wspólnie z Cenckiewiczem pracował także nad pierwszą częścią biografii Kaczyńskiego, która w 2013 r. została wyróżniona tytułem Książki Historycznej Roku. (PAP)

pś/ wni/ nno/ mok/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL