Polska po 1989 roku

04.06.2019

Joachim Gauck laureatem Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck został tegorocznym laureatem Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w czwartek w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Nagroda została ustanowiona 4 czerwca 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej.

Wręczana jest corocznie we Wrocławiu osobom bądź instytucjom, których życie, działalność, aktywność przyczyniły lub przyczyniają się do tworzenia struktur niepodległej Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jak podkreślono, nagroda wręczana jest osobie lub instytucji za "myślenie o państwie jako dobru wspólnym".

O przyznaniu w tym roku Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Joachimowi Gauckowi poinformowało Kolegium Europy Wschodniej. Jak wskazano nagroda została przyznana laureatowi „za budowę pojednania europejskiego w duchu prawdy i sprawiedliwości”. Gala wręczenia nagrody odbędzie się w czwartek w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Joachim Gauck (ur. 1940 r.) wychował się w Niemieckiej Republice Demokratycznej, w nadmorskim Rostocku. Tam również zaczął studiować teologię. Po skończeniu studiów był pastorem ewangelickim. W okresie podziału Niemiec wspierał dysydentów i sprzeciwiał się ówczesnemu systemowi władzy. Po upadku komunizmu we wschodnich Niemczech zwolnił się ze służby jako pastor i zaangażował się w politykę. Był prezesem Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi (Instytut Gaucka). W marcu 2012 roku został wybrany na prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Urząd ten sprawował przez jedną pełną kadencję, do marca 2017 roku. Za swoją działalność społeczną i polityczną był wielokrotnie odznaczany, w Niemczech i poza granicami ojczyzny.

Dotychczas wśród uhonorowanych Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego znaleźli się m.in. Tadeusz Mazowiecki, George Bush senior, Stanisław Szuszkiewicz, kardynał Jean-Marie Lustiger, Vaclav Havel, Jerzy Koźmiński, Valdas Adamkus, Instytut Literacki w Paryżu, prof. Zbigniew Brzeziński, kard. Henryk Gulbinowicz czy Szewach Weiss. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ mok/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL