Europa i świat po 1989 roku

28.03.2018

K. Łapiński: projekt ustawy reprywatyzacyjnej - skomplikowana sprawa

 Krzysztof Łapiński. Fot. PAP/L. Szymański Krzysztof Łapiński. Fot. PAP/L. Szymański

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej to skomplikowana sprawa - ocenił w środę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według niego trudno znaleźć model, który zadowoliłby wszystkich, którzy zostali pokrzywdzeni i uwzględniałby fakt, że Polska nie może dowolnie wydawać miliardy złotych.

Grupa 59. senatorów USA, czyli więcej niż połowa Senatu, wyższej izby Kongresu, w liście do premiera Morawieckiego wyraża rozczarowanie, że "Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną”, jednak "żywią nadzieję, że wkrótce to nastąpi".

Łapiński pytany w środę w radiu RDC, czy rząd powinien posłuchać Ameryki w sprawie reprywatyzacji ocenił, że "jest to skomplikowana sprawa".

Jak podkreślił, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy reprywatyzacyjnej, ale są co do niego różnego rodzaju uwagi.

"Trudno znaleźć taki model, który by z jednej strony zadowolił wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali pokrzywdzeni, a z drugiej strony też uwzględniał fakt, że Polska cały czas jest państwem, które (jest) na tzw. dorobku, a nie jest państwem, które może sobie dowolnie wydawać miliardy złotych" - mówił Łapiński.

"Ten projekt jeszcze nawet chyba nie wyszedł z uzgodnień międzyresortowych (...) tak że poczekajmy. To jest sprawa, która na pewno nie stanie w najbliższym miesiącu, czy w najbliższych tygodniach, czy w Sejmie, czy w Senacie" - podkreślił rzecznik prezydenta. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL