Inne

02.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Kard. Dziwisz złożył rezygnację z pełnionego urzędu

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz z racji ukończenia 75 lat złożył rezygnację z pełnionego urzędu i oddał się do dyspozycji papieża Franciszka. Na razie nie wiadomo, czy papież przyjmie rezygnację, czy poprosi o dalsze pełnienie posługi.

„Z racji ukończenia 75. roku życia, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego metropolita krakowski złożył stosowne pismo na ręce papieża Franciszka i oddał się do dyspozycji ojca św.” - poinformował PAP w piątek rzecznik krakowskiej kurii, ks. Robert Nęcek.

Zgodnie z prawem kanonicznym biskup diecezjalny po ukończeniu 75. roku życia składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu, a papież po rozważeniu wszystkich okoliczności podejmie decyzję.

Zgodnie z prawem kanonicznym biskup diecezjalny po ukończeniu 75. roku życia składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu, a papież po rozważeniu wszystkich okoliczności podejmie decyzję.

Nieoficjalnie spekuluje się, że kard. Dziwisz jeszcze przez dwa lata będzie metropolitą krakowskim, bowiem W lipcu 2016 r. w Krakowie mają się odbyć Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka.

Kard. Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej na Podhalu. W 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Wojtyły, po czym podjął pracę duszpasterską jako wikariusz parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 r. był kapelanem Karola Wojtyły. W 1978 r. obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II powołał go na swego osobistego sekretarza i na tym stanowisku Stanisław Dziwisz pozostał przez ponad 26 lat pontyfikatu, aż do śmierci papieża.

W 1998 r. został biskupem tytularnym San Leone we włoskiej Kalabrii (bez przydziału konkretnej diecezji). Jan Paweł II powierzył mu również obowiązki drugiego prefekta Domu Papieskiego, odpowiedzialnego za przygotowywanie spotkań i audiencji papieża. Przyjął dewizę biskupią "Sursum Corda" ("W górę serca"). W 2003 roku papież mianował go arcybiskupem.

Po śmierci Jana Pawła II powrócił do kraju. W czerwcu 2005 roku został mianowany przez Benedykta XVI metropolitą krakowskim. Ingres do Katedry Na Wawelu odbył się w sierpniu. Za program swojej posługi duszpasterskiej przyjął słowa Jana Pawła II: "Człowiek jest drogą Kościoła". W lutym 2006 r. został kardynałem.(PAP)

wos/ rgr/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL