Prymas senior kard. Józef Glemp zostanie pochowany w poniedziałek w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela - poinformował w czwartek dziennikarzy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Dodał, że uroczystości pogrzebowe potrwają trzy dni.
Prymas senior kard. Józef Glemp zmarł w środę wieczorem. Miał 83 lata, chorował na nowotwór płuc.
Kard. Nycz podkreślił, że zmarły prymas, następca kardynała Stefana Wyszyńskiego, "był prymasem trudnych czasów - czasu stanu wojennego". "Całe dziedzictwo, które przejął po kard. Wyszyńskim, było niełatwym dziedzictwem. Prymas Glemp potrafił jednak być człowiekiem roztropnym, mądrym i przez ten trudny czas przeprowadzić Kościół w Polsce, a nawet więcej niż tylko Kościół" - podkreślił kard. Nycz.
Nawiązując do uroczystości pogrzebowych kard. Glempa, metropolita warszawski powiedział, że powinny być one okazją do "wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za jego życie, za całe jego dzieło”.
W niedzielę po południu do archikatedry warszawskiej wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem kard. Glempa. Trumna będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. W poniedziałek, po mszy żałobnej, trumna będzie złożona w krypcie pod archikatedrą.
Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek o godz. 11 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów z Polski i zagranicy oraz przedstawicieli duchowieństwa archidiecezji warszawskiej i innych diecezji, przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Uroczystości pogrzebowe prymasa Glempa będą trwały trzy dni. W sobotę trumna z jego ciałem od godz. 11 będzie wystawiona w kościele wizytek na Krakowskim Przedmieściu. W niedzielę rano trumna zostanie przeniesiona do kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, tam odbędzie się msza. Po południu zaplanowano mszę św. żałobną, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik.
Jak poinformował kard. Nycz, w niedzielę po południu do archikatedry warszawskiej wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem kard. Glempa. Trumna będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. W poniedziałek, po mszy żałobnej, trumna będzie złożona w krypcie pod archikatedrą.
Prymas Józef Glemp w testamencie wyraził życzenie, aby być pochowanym w archikatedrze warszawskiej - ujawnił kard. Kazimierz Nycz pytany, dlaczego ciało prymasa seniora spocznie właśnie tam, a nie w Świątyni Opatrzności Bożej, której budowę zainicjował.
Kard. Nycz przyznał, że pytanie o miejsce pochówku prymasa Glempa jest zasadne, bo budowana w Wilanowie Świątynia Opatrzności Bożej "była i jest dziełem, które właśnie on zainicjował i w dużej mierze przeprowadził".
Zarazem kard. Nycz podkreślił, że kardynał Glemp, jako arcybiskup Warszawy, "bardzo sobie cenił wynikające z tego prawo pochówku w krypcie archikatedry warszawskiej".
Pytany o spodziewane osobistości na pogrzebie, kard. Nycz odparł, że "prawdopodobnie będzie na pogrzebie prezydent RP, który parę dni przed śmiercią księdza prymasa odwiedził go w szpitalu, i mieli z sobą zawsze bardzo dobry kontakt". Powiedział też, że poinformowano Stolicę Apostolską oraz konferencje episkopatów europejskich. Dodał, że należy się spodziewać obecności kardynała z Barcelony, który przyjaźnił się z kard. Glempem, jak również kard. Meissnera - arcybiskupa Kolonii, duchownych z Białorusi, Rosji i Ukrainy, którym prymas senior wiele pomagał, a także "członków Kolegium Kardynalskiego starszej generacji", do których kard. Glemp się zaliczał.
***
Archikatedra Warszawska ma kilka krypt, a w niej - kilkanaście grobowców.
W kryptach stoją sarkofagi prymasów Królestwa Polskiego: Szczepana Hołowczyca (1741-1823), Wojciecha Skarszewskiego (1743-1827), Antoniego Fijałkowskiego (1778-1861), zaś Krypta Arcybiskupów Warszawskich mieści sarkofagi św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-95) oraz arcybiskupa Wincentego Teofila Popiela (1825-1912). To tam ma stanąć sarkofag kard. Glempa.
Archikatedra jest też miejscem spoczynku prymasa Augusta Hlonda (1881-1948) oraz Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (1901-81), którego sarkofag w 1990 r. przeniesiono z podziemi do nowo zbudowanej poświęconej mu kaplicy w północnej nawie, umiejscowionej na lewo od wejścia do świątyni.
Bazylika archikatedralna na Starym Mieście jest również symbolicznym miejscem spoczynku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1995 r. w białym sarkofagu złożono szczątki pochodzące ze splądrowanej w 1939 r. przez Sowietów kaplicy w Wołczynie (obecnie Białoruś), gdzie król był pochowany. W innym miejscu podziemi, Krypcie Książęcej, znajdują się też trzynasto- i szesnastowieczne sarkofagi trzech książąt mazowieckich.
Po odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości archikatedra warszawska stała się miejscem pochówku głów państwa i jego najznamienitszych obywateli.
W katedrze znajdują się sarkofagi pisarza Henryka Sienkiewicza oraz pianisty i premiera II RP Ignacego Paderewskiego oraz Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego. W krypcie zwanej prezydencką pochowano: Gabriela Narutowicza (zamordowanego w 1922 r.) i Ignacego Mościckiego - pierwszego i trzeciego prezydenta II RP. O drugim prezydencie Stanisławie Wojciechowskim (pochowanym na Powązkach) przypomina pamiątkowa tablica.(PAP)
skz/ pro/ wkt/ pz/ ura/