Kultura i sztuka po 1989 roku

02.02.2017

 Karnawał w Operze Śląskiej w Bytomiu i gala Wiesława Ochmana

Wybitny polski tenor Wiesław Ochman. Fot. PAP/J. Bednarczyk Wybitny polski tenor Wiesław Ochman. Fot. PAP/J. Bednarczyk

"Baron cygański", "Wesoła wdówka", "My Fair Lady" – m.in. te znane i lubiane spektakle wypełnią w lutym repertuar bytomskiej Opery Śląskiej. 18 lutego odbędzie się "Wielka Gala Karnawałowa", której gospodarzem będzie słynny polski tenor Wiesław Ochman.

Koncert ten zatytułowano "Melodie dla przyjaciół". Obok Ochmana - jednocześnie reżysera wydarzenia - zaśpiewają m.in. Renata Dobosz, Aleksandra Stokłosa, Maciej Komandera, Zbigniew Wunsch oraz Adam Zaremba. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery Śląskiej.

Artyści wykonają popularne arie operetkowe i musicalowe oraz znane pieśni i piosenki m.in. z "Księżniczki Czardasza", "Wesołej wdówki", "West Side Story" czy "My Fair Lady".

Wiesław Ochman (ur. w 1937 r. w Warszawie) od lat związany jest z Operą Śląską. Na bytomskiej scenie zadebiutował w 1960 r. partią Muezina w "Casanowie" Ludomira Różyckiego. Co ciekawe, w tym samym roku uzyskał także dyplom inżyniera-ceramika Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W późniejszych latach jako reżyser w Operze Śląskiej wystawił m.in. "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Traviatę" Giuseppe Verdiego, "Carmen" Georgesa Bizeta i "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

W trakcie swojej kariery Ochman regularnie występował na największych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach m.in. w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu i Wiedniu. Brał też udział w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych.

Ochman znany jest także ze swej działalności charytatywnej i zamiłowania do malarstwa, a jego koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem melomanów.

Na karnawałowe spektakle Opera Śląska zaprasza przez cały miesiąc. W repertuarze znalazły się m.in. znane i lubiane operetki: "Baron cygański" Johanna Straussa i "Wesoła wdówka" Franza Lehara oraz jeden z kultowych musicali – "My Fair Lady" Fredericka Loewego.

Nie zabraknie też m.in. opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego i baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego.

Opera Śląska w Bytomiu – instytucja kultury samorządu woj. śląskiego – działa od 1945 r. Jej twórcą jest Adam Didur. Scena mieści się w siedzibie neoklasycystycznego, zabytkowego gmachu dawnego teatru miejskiego z przełomu XIX i XX w.

Dorobek bytomskiej opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W obecnym repertuarze znajduje się ok. 30 tytułów. (PAP)

akp/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL