Polska po 1989 roku

04.01.2019

Komisja konkursowa ws. pomnika Bartoszewskiego w Sopocie nie przyznała I miejsca

Komisja konkursowa oceniająca projekty pomnika prof. Władysława Bartoszewskiego w Sopocie nie wyłoniła zwycięzcy. II miejsce przyznano koncepcji Jacka Kicińskiego z Siemianowic Śląskich. Jeśli artysta zgodzi się na korekty w swojej pracy, to projekt ma szansę na realizację.

O decyzji komisji konkursowej „Konkursu rzeźbiarsko-architektonicznego na opracowanie koncepcji projektowej pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie” poinformował w piątek PAP jej członek Krzysztof Kolarz, prezes Stowarzyszenia „Warto Być Przyzwoitym”, które wyszło z inicjatywą postawienia w kurorcie monumentu upamiętniającego polityka.

"Praca autorstwa Jacka Kicińskiego wymaga drobnych korekt. Przewodniczący komisji konkursowej prof. Stanisław Gierada będzie teraz kontaktował się z rzeźbiarzem z propozycją dokonania poprawek. Zdaniem profesora, w takich przypadkach autorzy najczęściej uwzględniają sugestie komisji konkursowej. Jeśli tak się stanie, to ostateczna decyzja i tak będzie jeszcze należeć do komisji. Jeśli wprowadzone poprawki nie spełnią naszych wymagań, to wówczas będziemy się zastanawiać, czy ogłosić nowy konkurs, czy zwrócić się do konkretnego autora o wykonanie modelu pomnika" - powiedział Kolarz.

Na ogólnopolski konkurs dotyczący pomnika prof. Bartoszewskiego wpłynęło 9 prac, z których do II etapu komisja konkursowa wybrała cztery. Ostatecznie, jeden z autorów wycofał się z udziału w rywalizacji i na ostatnim etapie w konkursowe szranki stanęło trzech artystów.

Pomnik prof. Bartoszewskiego ma stanąć ma przy skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Fryderyka Chopina, przed budynkiem Sopot Centrum (wielofunkcyjny budynek dworca PKP - PAP).

Kolarz zapewnił, że budowa pomnika ma być w całości sfinansowana z datków publicznych.

Wniosek do Rady Miasta Sopotu o budowę pomnika Bartoszewskiego wpłynął w listopadzie 2017 r. Zebrano pod nim ponad 3 tysiące podpisów mieszkańców. Radni zgodzili się na postawienie obelisku w grudniu 2017 r.

Władysław Bartoszewski jest honorowym obywatelem miasta Sopotu. Przez około 20 lat regularnie odwiedzał ze swoją żoną kurort.

Bartoszewski urodził się w 1922 r. w Warszawie. We wrześniu 1940 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 r. W 1942 r. związał się z konspiracją; wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

W 1946 r. zatrudnił się w związanej z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka "Gazecie Ludowej". Niebawem został członkiem PSL, wówczas jedynej realnej opozycji wobec komunistów. Za działalność w tej partii Bartoszewski został w 1946 r. aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia, którą odbywał do 1948 roku.

W 1965 r. został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem Izraela.

W 1976 r. poparł list intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, tzw. List 64. Od 1978 r. współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych i wykładał na tajnym Uniwersytecie Latającym. W 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany; uwolniony w kwietniu 1982 r.

W latach 1990-95 był ambasadorem Polski w Austrii, później przez kilka miesięcy szefem MSZ w rządzie Józefa Oleksego. W latach 1997-2001 był senatorem IV kadencji z ramienia Unii Wolności. Szefem MSZ ponownie został w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-01. Od 2001 r. przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.

W listopadzie 2007 r. został powołany przez ówczesnego premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Pełniąc tę funkcję, zajmował się rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz kontaktami z diasporą żydowską i Izraelem.

Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Napisał ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 r. w wieku 93 lat.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL