Sejmowe komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny poparły jednomyślnie prezydencji projekt nowelizacji ustawy o weteranach. Ma on rozszerzyć krąg osób mogących się ubiegać o status weterana.
Projekt prezydenckiej nowelizacji przewiduje, że o status weterana misji zagranicznych będą się mogli ubiegać nie tylko ci, którzy służyli na nich nieprzerwanie 60 dni, ale też osoby, które na krótszych misjach spędziły łącznie co najmniej 90 dni.
Obecnie o status weterana może się ubiegać żołnierz lub funkcjonariusz, który brał udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, misji kontyngentu policyjnego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, działaniach BOR i Służby Ochrony Państwa nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni.
Prezydencki projekt zakłada, że status weterana mogliby otrzymać także ci, którzy przebywali na misjach wielokrotnie, lecz za każdym razem krócej niż przewidują obecne przepisy. Okres ten ma być ustalany przez zsumowanie okresów służby poza granicami państwa.
"Takie rozwiązanie pozwoli na rozszerzenie uprawnień wynikających z ustawy na uczestników misji zagranicznych, którzy brali udział w działaniach poza granicami państwa wielokrotnie, ale z uwagi na charakter i potrzeby misji, jednorazowy czas ich trwania nie przekraczał 60 dni" - argumentowała w sierpniu Kancelaria Prezydenta RP, informując o skierowaniu projektu do Sejmu.
Obecny we wtorek na posiedzeniu połączonych komisji prezydencki minister Paweł Mucha podkreślił wagę udziału polskich żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych w misjach zagranicznych dla państwa i jego sojuszniczych zobowiązań. "Ale misje to także rozłąka z najbliższymi, a niekiedy również ludzkie dramaty" - przekonywał Mucha. Jak wyjaśnił, zdaniem prezydenta zaproponowana przez niego zmiana ustawy ma wypełnić istotną lukę w przepisach.
W konsultacjach do tego projektu brały udział Narodowa Rada Rozwoju, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Pozytywnie do tego projektu podchodzi BBN" - podkreślił Mucha. Nowelizacja miałaby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Ustawa o weteranach, uchwalona w 2011 r., wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla tych, którzy są na rencie inwalidzkiej, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna.
Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy innych służb mundurowych.
Do ubiegłego roku status weterana miało ok. 16 tys. osób. Według szacunków MON o status weterana i weterana poszkodowanego może ubiegać się ponad 80 tys. osób - żołnierzy zawodowych, niezawodowych, żołnierzy rezerwy i w stanie spoczynku. Według danych MSW, przytaczanych przez portal.mundurowy.pl, poza granicami kraju służyło ok. 3 tys. funkcjonariuszy podległych temu resortowi.(PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ godl/