Polska po 1989 roku

03.06.2018

Komitet odbudowy Pomnika Wdzięczności: przyrzekamy odbudować pomnik

Pomnik wdzięczności w Poznaniu, 1937 r. Źródło: NAC Pomnik wdzięczności w Poznaniu, 1937 r. Źródło: NAC

Uroczyście przyrzekamy odbudować pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa – napisał w zaprezentowanej w niedzielę w Poznaniu odezwie Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Odezwę odczytano podczas uroczystości z oka zji 21. rocznicy wizyty w mieście Jana Pawła II.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany także Pomnikiem Wdzięczności lub Pomnikiem Chrystusa Króla, został odsłonięty 30 października 1932 r. jako wotum wdzięczności za odzyskanie wolności przez Polskę. Ufundowało go społeczeństwo Poznania, Wielkopolski i kresów zachodnich II RP. W październiku 1939 r. pomnik został zburzony przez Niemców, zaś figura Jezusa została przetopiona. Od kilku lat trwają starania o jego odbudowę.

Monument, który pierwotnie stał na obecnym pl. Mickiewicza, miałby być odbudowany nad Jeziorem Maltańskim. Na taką lokalizację nie chcą zgodzić się władze miasta. Od dwóch lat przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu stoi figura Chrystusa, która ma stać się elementem odbudowanego monumentu.

W niedzielę, w okolicy planowanej lokalizacji monumentu, zorganizowano spotkanie modlitewno –patriotyczne w 21 rocznicę II pobytu Jana Pawła II w Poznaniu, drugą rocznicę poświęcenia figury Chrystusa z odbudowywanego pomnika i w roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W wydarzeniu wziął udział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Zwieńczeniem uroczystości było odczytanie odezwy Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Dokument zaprezentował inicjator i prezes komitetu prof. Stanisław Mikołajczak. Jak stwierdzono w odezwie, "pomnik musi wrócić na ulicę stolicy Wielkopolski, musi na nowo przypominać współczesnym Polakom przesłanie naszych ojców i świadczyć o wdzięczności pokolenia które doznało cudu odzyskania wolności".

"Uroczyście przyrzekamy odbudować pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu - z szacunku dla odwagi i determinacji naszych przodków w dążeniu do odzyskania niepodległości. Z szacunku dla ich poświęcenia i ofiary życia. Z nadzieją, że pomnik ten dla nas wszystkich znów będzie symbolem i źródłem siły płynącej z połączenia wiary katolickiej z umiłowaniem ojczyzny" – czytał prof. Mikołajczak.

Nawiązując do przeżywanego właśnie jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości abp Gądecki podkreślił w trakcie uroczystości, że Kościół "wiedział wtedy i dzisiaj, że prawdziwa wolność człowieka i społeczeństwa realizuje się zawsze za sprawą odnowy sumień". Dodał, że "sama niepodległość czy nawet zmiana struktur społecznych, ekonomicznych i politycznych, choć ważna, może stać się niewykorzystaną szansą, jeśli nie stoją za nią ludzie sumienia".

Metropolita poznański przypomniał też słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II 3 czerwca 1997 roku na placu Adama Mickiewicza. Papież mówił, że pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa był "widomym znakiem zwycięstwa Polaków odniesionego dzięki wierze i nadziei".

"Pomnik był wzniesiony w 1932 roku ze składek całego społeczeństwa jako wotum dziękczynne za odzyskanie niepodległości. Odrodzona Polska skupiła się przy Sercu Jezusa, aby z tego źródła miłości ofiarnej czerpać siłę do budowania przyszłości Ojczyzny na fundamencie Bożej prawdy, w jedności i zgodzie. Po wybuchu drugiej wojny światowej pomnik ten okazał się tak niebezpiecznym symbolem chrześcijańskiego i polskiego ducha, że został zburzony przez najeźdźcę na początku okupacji" – powiedział papież 21 lat temu w Poznaniu.

Do papieskich słów nawiązał w swoim wystąpieniu prof. Mikołajczak. Jak stwierdził "Jan Paweł II w 1997 roku nie przypominał nam historii, ale stawiał nam zadanie".

"Za późno to zrozumieliśmy, trwało to wiele lat. Ale w momencie, kiedy to zrozumieliśmy, przystąpiliśmy do działania. Dziś mijają dwa lata od kiedy w Poznaniu stoi poświęcona 3 czerwca 2016 roku figura Chrystusa. To jest realizacja tego wielkiego zadania Jana Pawła II" - podkreślił.

W miejscu organizacji niedzielnego wydarzenia, kilka dni temu stanęła konstrukcja, na której znalazła się wizualizacja Pomnika Wdzięczności. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak napisał w piątek w jednym z portali społecznościowych, że miasto wyraziło zgodę na wynajęcie terenu przy Jeziorze Maltańskim na nabożeństwo związane z 21. rocznicą pobytu św. Jana Pawła II w Poznaniu.

"Jednak bezprawna konstrukcja z wizerunkiem Pomnika Wdzięczności wydaje się być raczej polityczną demonstracją niż wolą oddania czci św. Janowi Pawłowi II i modlitwą w ramach nabożeństwa. Wciąganie wizerunku Naszego Papieża w polityczne gierki to raczej szarganie Jego pamięci, a nie oddanie Mu hołdu... Szkoda, że Kościół kampanię PiS-u prowadzi kosztem papieża, tak wyjątkowo jednoczącego nasze społeczeństwo” – napisał Jaśkowiak.

Kuria metropolitalna w wydanym w niedzielę oświadczeniu podała, że "dekoracja ma charakter tymczasowy, została wykonana także dla potrzeb transmisji telewizyjnej i nie jest działaniem bezprawnym".

Rzecznik kurii ks. Maciej Szczepaniak w przesłanym PAP oświadczeniu napisał, że wobec pozytywnej decyzji władz miasta na zorganizowanie nabożeństwa, wpis prezydenta Jacka Jaśkowiaka na Facebooku "nosi znamiona fake newsa". Dodał też, że "powoływanie się w nim na +Naszego Papieża+ dla celów politycznych nie przystoi". (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL