2011-01-29 08:32 (PAP) - Historią sięgającą czasów króla Zygmunta III Wazy chce przyciągać turystów Korycin (Podlaskie), leżący na trasie z Białegostoku do Augustowa. Samorząd realizuje projekt "Zabytki królewskiego Korycina", na który otrzymał ponad 4,4 mln zł z funduszy unijnych. Projekt otrzymał dofinansowanie na rozwój w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa historycznego i kulturalnego, z Regionalnego Programu Województwa Podlaskiego - poinformował Urząd Marszałkowski w Białymstoku.
Historia Korycina sięga czasów króla Zygmunta III Wazy, który w 1601 roku ufundował tu pierwszy duży drewniany kościół. Miejscowość związana jest też z królem Michałem Korybutem Wiśniowieckim, który w 1671 roku nadał jej prawa miejskie.
Do najważniejszych zadań projektu należy rewitalizacja XVII-wiecznego Parku Plebańskiego przy kościele czy przebudowa rynku. Każda z inwestycji wyniesie ok. 2,5 mln złotych. Dzięki pieniądzom odnowione zostaną m.in. alejki w parku, którymi w przeszłości chodziły procesje do znajdujących się w nim tzw. świętych źródeł.
Natomiast przestrzeń rynku ma zostać po przebudowie otwarta – po usunięciu z placu drzew, pojawią się m.in. ławki, fontanny, a także pomnik truskawki (okolice Korycina są zagłębiem truskawkowym – przy. PAP). Prace na rynku mają zakończyć się jeszcze w tym roku.
Oprócz tego, przewidziany jest remont wnętrza neogotyckiego kościoła z początku XX wieku i konserwacja jego zabytków, m.in. tabernakulum, ołtarzy i ambony.
Projekt Korycina jest jednym z trzech, na które zarząd województwa przyznał blisko 9 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie otrzymało również Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, które odnowi wnętrze XVIII-wiecznego kościoła, a także Zambrów, gdzie powstanie centrum kultury.
Sylwia Wieczeryńska (PAP)
swi/ rof/