Solidarność

12.04.2019

KPRP: do 10 kwietnia 2019 roku nadanych zostało 5 810 Krzyży Wolności i Solidarności

W swoim komunikacie Kancelaria Prezydenta RP informuje: do dnia 10 kwietnia 2019 roku nadanych zostało 5 810 Krzyży Wolności i Solidarności – działaczom opozycji demokratycznej. Komunikat pojawił się w związku z artykułem „Im dalej w lata, tym więcej ofiar” opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” .

Kancelaria podkreśla, że "odznaczenia te Prezydent RP, zgodnie z art.2 ust.3 ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach (Dz.U. z 2019 r., poz. 25) nadaje na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu".

"Na wnioskodawcy ciąży obowiązek zweryfikowania prawdziwości informacji zawartych we wnioskach o nadanie Krzyży Wolności i Solidarności przedkładanych Prezydentowi RP" - przypomina kancelaria.

Kancelaria podała informację w związku z enuncjacjami pojawiającymi się w mediach, w tym z artykułem prasowym, który ukazał się 11 kwietnia w "Gazecie Wyborczej", "Im dalej w lata, tym więcej ofiar".

Gazeta napisała: "rośnie armia weteranów walki z komuną uprawnionych do pobierania 426 zł miesięcznie. Przybywa też Krzyży Wolności i Solidarności. Wnioski opiniuje współczesna +Solidarność+, która często wspiera zwolenników obecnej władzy". (PAP)

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL