Potrzebujemy informacji, którym możemy zaufać - powiedział w Toruniu były rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Podkreślił, że w przekazywaniu informacji bardzo ważną rolę odgrywają dziennikarze i wiarygodne media.
"Jestem przekonany, że prawda jest fundamentem jakiejkolwiek komunikacji. Bez prawdy ta komunikacja nie może istnieć. Jeżeli mówimy jakieś słowa, to przede wszystkim po to, żeby przekazać prawdę. Jeżeli intencjonalnie chcielibyśmy przedstawić coś, co jest nieprawdziwe, to jest to godne potępienia, przeciwne naturze komunikacji" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Toruniu ks. Lombardi.
Dodał, że wszyscy potrzebujemy informacji, którym możemy zaufać. Wskazał także, że obecnie środki przekazu są właściwie w rękach każdego.
"W takiej sytuacji, przy rozdrobnieniu środków przekazu, informacja jest bardzo różna. Jako osoba, która przez wiele lat była odpowiedzialna za przekazywanie informacji, jestem zadowolony, że zaczyna się poważna dyskusja na ten temat" - powiedział były rzecznik Stolicy Apostolskiej.
Jego zdaniem, każdy mierzy się z wyzwaniem otrzymania informacji, której może zaufać.
"To dotyczy wszystkich instytucji, nie tylko Kościoła. (...) Każdy człowiek musi zdać sobie sprawę, że jest to dla niego kwestia fundamentalna. Tutaj bardzo ważna jest rola dziennikarzy, którym możemy zaufać, którym powszechnie się ufa. Istotna jest nie tylko komunikacja danej instytucji o sobie samej, ale także różnych dziennikarzy i agencji informacyjnych, którym ufamy i których informacje przyjmujemy jako prawdziwe, gdyż na to zasłużyły" - powiedział duchowny, odnosząc się do reagowania Kościoła na pojawiające się dyskursie publicznym niesprawdzone bądź nieprawdziwe informacje dotyczące jego funkcjonowania.
Ks. Lombardi pełnił funkcję rzecznika Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2016. Obecnie jest prezesem "Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI", która została założona z inicjatywy Benedykta XVI w 2010 roku.
W Toruniu duchowny uczestniczył we wtorek na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w konferencji naukowej "W poszukiwaniu prawdy. Od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI".(PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ wus/