Religia

17.10.2018 aktualizacja 18.10.2018

Ks. Naumowicz: nie ma potwierdzonych dowodów na inną datę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki niż 19 X 1984 r.

Ks. prof. Józef Naumowicz. Fot. PAP/R. Guz Ks. prof. Józef Naumowicz. Fot. PAP/R. Guz

Nie ma potwierdzonych dowodów na inną datę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki niż 19 października 1984 roku - powiedział w środę notariusz procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. prof. Józef Naumowicz podczas konferencji prasowej w KAI.

Ks. prof. Naumowicz zapytany o kanonizację ks. Popiełuszki przypomniał, że błogosławiony został beatyfikowany w 2010 roku, ale do kanonizacji potrzebne jest zatwierdzenie cudu. "Zgłoszonych jest kilkaset, a nawet kilka tysięcy uzdrowień fizycznych, nawróceń, przemian wewnętrznych, jakie dokonały się dzięki modlitwom przy grobie ks. Popiełuszki, czy za jego wstawiennictwem" - podkreślił Naumowicz. Wskazał, że kilkaset z nich ma dokumentację z opisem i zaświadczeniami medycznymi. Podkreślił, że spośród wszystkich cudów, w 2014 roku wybrany został jeden z punktu widzenia medycznego i teologicznego. Chodzi o cud uzdrowienia w Creteil pod Paryżem.

Do uzdrowienia doszło w Creteil w 2012 roku. 56-letni chory na rzadki rodzaj białaczki Francois Audelan nie mógł już samodzielnie chodzić i nie jadł. Wezwano do niego księdza, który udzielił mu sakramentów i pomodlił się do Boga, prosząc o wstawiennictwo ks. Jerzego Popiełuszki, którego grób odwiedził wcześniej podczas pobytu w Polsce. Po modlitwie, jak zaświadczyli wszyscy obecni przy tym zdarzeniu, chory wstał z łóżka całkowicie uzdrowiony.

"W 2015 roku zamknięty został etap diecezjalny tego cudu i dokumentacja została przewieziona do Rzymu przez (metropolitę warszawskiego - PAP) kard. Nycza" - wskazał ks. Naumowicz. Dodał, że tam od trzech lat sprawa badana jest m.in. przez lekarzy, którzy mają stwierdzić, że poprawa zdrowia człowieka w Creteil jest niewytłumaczalna z medycznego punktu widzenia i trwała. Zauważył jednocześnie, że takie procesy toczą się wiele lat. 

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem Solidarności i robotników. Podczas mszy za ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Został brutalnie pobity. Oprawcy wrzucili księdza do Wisły koło Włocławka. Po odnalezieniu ciała pochowano go na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL