Europa i świat po 1989 roku

23.03.2018

Litwa: Polski Klub Dyskusyjny laureatem Nagrody Równości i Różnorodności

Działający na Litwie Polski Klub Dyskusyjny (PKD) został w czwartek laureatem Narodowej Nagrody Równości i Różnorodności przyznawanej w dziedzinie obrony praw człowieka i rozwoju demokracji.

PKD został wyróżniony w kategorii „Dialog narodów” za wkład w budowanie apolitycznego dialogu między Litwinami i Polakami.

„Ta nagroda jest wspólnym sukcesem wszystkich członków Polskiego Klubu Dyskusyjnego, jest też zasługą naszych sympatyków i uczestników dyskusji. Co więcej, ta nagroda jest w pewnym sensie nobilitacją, gdyż dotąd nikt z litewskich Polaków nie był laureatem tak prestiżowego wyróżnienia” - powiedziała prezes PKD Ewelina Mokrzecka, odbierając nagrodę podczas czwartkowej uroczystości.

Doroczna Narodowa Nagroda Równości i Różnorodności jest przyznawana w ośmiu kategoriach przez Służbę Kontrolera ds. Równych Możliwości oraz Narodowe Forum Równości i Różnorodności. To działalność wyróżnionych osób i organizacji sprawia, że „nasze codzienne życie staje się bardziej demokratyczne” - powiedziała kontroler ds. równych możliwości Agneta Skardżiuviene.

Polski Klub Dyskusyjny powstał w 2014 roku jako platforma do dyskusji między Polakami na Litwie oraz dialogu polsko-litewskiego. Jak deklarują członkowie organizacji, Klub to miejsce, w którym wszyscy Polacy na Litwie mogą się wymieniać poglądami na aktualne tematy między sobą oraz z litewskimi politykami, dziennikarzami, naukowcami, dyplomatami i ekspertami.

PKD zorganizował około 70 dyskusji, a jego gośćmi byli czołowi politycy, historycy i działacze kultury z Litwy i Polski.

Klub jest też inicjatorem i organizatorem udziału litewskich Polaków w marszach z okazji Dnia Niepodległości Litwy 11 marca, a także nieformalnych spotkań Polaków i Litwinów w jednym z wileńskich pubów z okazji Święta Niepodległości Polski 11 listopada.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL