Europa i świat po 1989 roku

06.11.2018

Litwa: tablice upamiętniające Lecha Kaczyńskiego - w Wilnie i Mejszagole

Na Litwie w Wilnie i Mejszagole w rejonie wileńskim w czwartek zostaną odsłonięte tablice upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego – poinformowały we wtorek władze obu samorządów. Udział w obu uroczystościach zapowiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

W Wilnie zostanie odsłonięta dwujęzyczna tablica z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. Decyzją władz miasta, na wniosek radnych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), imię tragicznie zmarłego prezydenta Polski nadano ulicy, przy której znajduje się samorząd miasta i która przecina jedną z głównych ulic stolicy, aleję Konstytucji.

W Mejszagole, również w inicjatywy radnych AWPL-ZChR, imię prezydenta Kaczyńskiego nadano placowi przed dworem Houwaltów i tu zostanie odsłonięta tablica.

Tablica zostanie też osłonięta na plebanii w Mejszagole, gdzie mieszkał legendarny ksiądz prałat Józef Obrembski, zwany patriarchą Wileńszczyzny. U księdza prałata gościł prezydent Kaczyński podczas swej pierwszej wizyty na Litwie. Wspólnie z prezydentem Valdasem Adamkusem odwiedzili Obrembskiego w przededniu jego jubileuszu 100-lecia. Tablica upamiętni to wydarzenie.

„Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest wspaniałą okazją do uczczenia pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wielkiego przyjaciela Litwy, Litwinów i Polaków tu mieszkających” - powiedziała PAP mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Odsłonięcie tablic w Mejszagole zaplanowano na najbliższy czwartek w południe (godz. 11 czasu polskiego), a w Wilnie - na godz. 16.

Natomiast o godz. 14 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie odbędzie się uroczysta msza święta w języku polskim w intencji Polski oraz przyjaznej współpracy Polski i Litwy. Będzie to pierwsza msza odprawiona po polsku od czasów odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 r. i oddania katedry wiernym. W czasach radzieckich mieściła się w niej galeria obrazów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL