Przypomniał, że akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej", w której uczestniczyło ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
"To był pomysł Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN, który zachęcał uczniów do tego, by wspólnie z okazji Święta Niepodległości zaśpiewać wspólnie polski hymn, wszystkie cztery zwrotki" - mówił Piontkowski.
Poinformował, że w tym roku na apel odpowiedziało ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i innych placówek z terenu całej Polski, prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli.
Podobnie jak w ubiegłym roku w tym roku do akcji włączyły się również szkoły poza granicami naszego kraju. Wpłynęły od nich ponad 100 zgłoszeń; najwięcej ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Armenii, Afryki, Kazachstanu, Ukrainy, Turcji, a także z krajów europejskich takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria, Litwa czy Belgia.
"Mamy nadzieję, że to jest inicjatywa, która przyjmie się na stałe i radosne śpiewanie hymnu przez dzieci i młodzież, łącznie z dorosłymi będzie takim ciekawym, sympatycznym akcentem kojarzącym się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę" - powiedział minister.
MEN zachęca do publikowania relacji ze wspólnego śpiewania hymnu narodowego na profilach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu oraz na stronach internetowych.
Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki, które wezmą udział w biciu "Rekordu dla Niepodległej" i w piątek o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewają cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Warunkiem uczestniczenia w akcji było przesłanie do czwartku do godziny 12.00 przez dyrektora danego przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej ankiety zgłoszeniowej przez System Informacji Oświatowej. Szkoły polonijne mogły zgłosić swój udział mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/