Polska po 1989 roku

23.05.2018

M. Kuchciński do uczestników Sejmu Dzieci i Młodzieży: Sejm cały czas czeka na wasze obrady

Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży powinny odbywać się w sali plenarnej, najlepiej oddającej ducha parlamentaryzmu - podkreślił w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Zapewnił, że Sejm czeka na obrady młodych posłów, data posiedzenia została zmieniona, ale przygotowania do wydarzenia trwają.

W minionym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że tegoroczny XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży - który miał się odbyć jak co roku 1 czerwca - odbędzie się we wrześniu m.in. z uwagi na trwająca w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.

W tej sytuacji zawiązała się nieformalna grupa organizująca alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży.

Na wniosek koordynatora grupy - jednego z byłych marszałków SDiM, a obecnie sekretarza Nowoczesnej w woj. zachodniopomorskim - Błażeja Papiernika, rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys wydał zgodę na zorganizowanie alternatywnego posiedzenia 1 czerwca na terenie UW. Obrady mają odbyć się w Audytorium Maximum.

W środę marszałek Sejmu we wpisie na Twitterze zapewnił posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, że Sejm cały czas czeka na ich obrady. "Data obrad została przeniesiona, ale przygotowania do wydarzenia trwają" - napisał Kuchciński.

Jego zdaniem, to święto demokracji, jakim jest posiedzenie SDiM, powinno odbywać się w sali plenarnej Sejmu, która - jak zaznaczył Kuchciński - najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu. "Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę" - zwrócił się marszałek do młodych posłów.

Marszałek Sejmu udostępnił też oświadczenie młodzieżówek PiS oraz Porozumienia: Forum Młodych PiS oraz Młodej Prawicy, w którym młodzi działacze krytykują alternatywne posiedzenie SDiM oraz wyrażają poparcie dla decyzji marszałka Sejmu o przesunięciu obrad na jesień. "Jesteśmy zaniepokojeni decyzją niektórych marszałków i posłów tegorocznej oraz poprzedniej sesji SDiM, o bezzasadnym zainicjowaniu alternatywnego, politycznego Parlamentu Dzieci i Młodzieży" - napisali.

Zdaniem Forum Młodych PiS i Młodej Prawicy temat alternatywnego posiedzenia - demokracja i wrażliwość społeczna - "jasno wskazuje na antyrządowe intencje". "Miejmy na względzie, iż SDiM był i powinien być wydarzeniem apolitycznym, a jego miejscem jest Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Alternatywny Sejm Dzieci i Młodzieży stał się opozycyjnym narzędziem do pozyskiwania kapitelu politycznego, wykorzystując przy tym młodzież i dzieci" - oceniono.

W swoim oświadczeniu działacze młodzieżówek zaapelowali o "zaprzestanie niszczenia idei SDiM oraz uszanowania decyzji Kancelarii Sejmu RP". "Jesteśmy przekonani, że XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się tej jesieni" - oświadczyli.

Do młodych działaczy prawicy - w odpowiedzi na ich oświadczenie - organizatorzy obrad na UW skierowali zaproszenie na czerwcowe posiedzenie Parlamentu Dzieci i Młodzieży.

"Pragniemy w trakcie obrad pokazać Państwu, że nasze wydarzenie nie stwarza powodów do obaw, a temat demokracji i wrażliwości społecznej w żaden sposób nie może być skierowany przeciwko rządowi kraju będącego +demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej+" - zapowiedziano.

W piśmie opublikowanym na Facebooku podkreślono, że wśród organizatorów PDiM większość osób nie należy do żadnej młodzieżówki, a z wieloma osobami działacze Forum Młodych PiS i Młodej Prawicy dzielą wspólne poglądy. "Prosimy jednak o poszanowanie naszej apolityczności i nie łączenie nas z postami opozycji, gdyż organizujemy to wydarzenie oddolnie i samodzielnie" - zaapelowano.

"Liczymy na Państwa obecność na obradach i pomoc w apolitycznym, bezpartyjnym wydarzeniu jakim jest Parlament Dzieci i Młodzieży - szczególnie że łączy nas wspólna troska o całą tradycję SDiM-u, w tym przede wszystkim braku udziału w nim partii politycznych" - dodano.

Posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży - wzorowane na procedurach obowiązujących w prawdziwym parlamencie - są organizowane w budynku Sejmu od 1994 r.(PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska

reb/  mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL