Europa i świat po 1989 roku

20.08.2018

M. Kuchciński złożył życzenia przewodniczącemu parlamentu Węgier z okazji Dnia św. Stefana

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał przewodniczącemu węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koeverowi życzenia z okazji obchodzonego na Węgrzech w poniedziałek święta państwowego, Dnia św. Stefana, upamiętniającego pierwszego króla Węgier.

"20 sierpnia to dzień, w którym nasze myśli kierują się ze szczególną czcią i radością do tak bliskiego nam narodu węgierskiego. Jest to data narodzin Węgier jako państwa niepodległego, chrześcijańskiego, państwa utworzonego przez świętego Stefana, który patronował wam przez wszystkie następne wieki" - napisał Kuchciński w liście do przewodniczącego parlamentu Węgier, którego skan został zamieszczony na Twitterze marszałka.

"Szanowny Panie Przewodniczący, z największym przekonaniem chcę podkreślić, że naród węgierski sprostał wielkiemu dziedzictwu Świętego Stefana, strzegąc go przez następne Tysiąclecie, rozwijając i wzbogacając" - dodał polityk PiS.

Jak zaznaczył, na przestrzeni wieków "pogłębiały się też wyjątkowe więzi między Polakami a Węgrami, osiągając wspólnotę polityki, oręża i ducha". Dziedzictwo to - według Kuchcińskiego - kontynuowane było "również w czasach dla obu narodów niesprzyjających i nieszczęśliwych, by obecnie wspólnie osiągnąć suwerenność, bezpieczeństwo i należyte miejsce we współpracy europejskiej".

"Niech Święty Stefan nadal obejmuje swoim błogosławieństwem Węgry, niech błogosławi również bliskiej Węgrom Polsce" - życzył w swoim liście marszałek Sejmu.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL