Polska po 1989 roku

15.02.2019

M. Morawiecki: Jan Olszewski był wierny tradycyjnej powinności polskiego polityka

Jan Olszewski jako szef rządu był wierny tradycyjnej powinności polskiego polityka; choć odszedł, jego słowa i czyny są wśród nas, z nich wybudował najtrwalszy pomnik, dlatego jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć i najwyższy szacunek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"7 lutego 2019 r. odszedł od nas Jan Olszewski, człowiek odważny, patriota, wybitny polityk. Jeden z ojców nowoczesnej polskiej niepodległości po 1989 r." - mówi Morawiecki na filmie zamieszczonym na twitterowym koncie KPRM.

Jak dodał, Olszewski całym życiem dał świadectwo męstwa, najpierw w czasie okupacji, gdy służył w Szarych Szeregach, jako uczestnik Powstania Warszawskiego a następnie jako działacz opozycji antykomunistycznej, gdy wielokrotnie stawał w obronie represjonowanych. "Jako adwokat bronił ludzi przed opresyjną i niesprawiedliwą machiną komunistycznego ustroju. Wspierał maltretowanych robotników, pomagał represjonowanym opozycjonistom" - powiedział premier.

"Wśród osób, którym dopomógł, był także mój ojciec Kornel Morawiecki" - wskazał szef rządu.

Morawiecki podkreślił też, że Jan Olszewski zajmuje zaszczytne miejsce w panteonie "Solidarności". "W 1991 r. został premierem pierwszego rządu wyłonionego w pełni wolnych wyborach do parlamentu. Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów, budował wolną i solidarną Polskę, w trudnym, przełomowym czasie na fundamencie prawdy i sprawiedliwości. Zapłacił wysoką cenę za próbę dokonania rzeczywistej dekomunizacji i lustracji, potrzebnych do oczyszczenia życia publicznego w postkomunistycznej Polsce" - powiedział premier.

Morawiecki stwierdził też, że Jan Olszewski pokazał, iż polityka wymaga wrażliwości. "Tylko tak można zbudować wspólnotę, której częścią może poczuć się każdy obywatel. Jako szef rządu, wierny był tradycyjnej powinności polskiego polityka: służbie narodowi, obywatelom i niepodległości państwa polskiego" - wyliczał.

Szef rządu podkreślił ponadto, że "odwaga i wrażliwość Jana Olszewskiego poprowadziła nas ku przyszłości". "To rząd Jana Olszewskiego, wspierany m.in. przez Porozumienie Centrum, środowisko polityczne Jarosława Kaczyńskiego oraz śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, skierował Polskę na tory, które doprowadziły nasz kraj do NATO i Unii Europejskiej. Premier Olszewski wiedział, że tylko dzięki mocnemu zakotwiczeniu w strukturach świata zachodniego, Polska będzie mogła w pełni realizować suwerenność. Kolejne ekipy rządzące podtrzymały ten kierunek, który do dziś jest podstawą polskiej racji stanu" - mówił.

"Choć Jan Olszewski odszedł, jego słowa i czyny są wśród nas. To z nich wybudował najtrwalszy pomnik. Dlatego jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć i najwyższy szacunek" - podsumował Morawiecki.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Żałoba narodowa po śmierci Jan Olszewskiego rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę. Natomiast uroczystości pogrzebowe b. premiera rozpoczęły się w piątek rano w KPRM. Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL