Europa i świat po II wojnie światowej

16.02.2019

M. Szymanowski: w naszej części Europy pewnymi zjawiskami, osobami nie wolno było się zajmować

W Europie Środkowo-Wschodniej przez wiele lat pewnymi zjawiskami, osobami nie wolno było się zajmować – powiedział dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej Maciej Szymanowski w sobotę podczas konferencji „Europa Karpat” w Krasiczynie (Podkarpackie).

Panel dyskusyjny "Wspólni bohaterowie wolności", którego Szymanowski był moderatorem, zainaugurował dwudniową konferencje.

"Zajmujemy się historią nie po to, żeby wiedzieć, co się wydarzyło, ale po to, żeby wiedzieć, co się wydarzy. Bez wiedzy o tym, co się wydarzyło - dotyczy to ludzi, zjawisk - bardzo trudno nam przewidzieć, co się wydarzy" – zaznaczył Szymanowski.

Jego zdaniem wspólną historię narodów tej części Europy należy upowszechniać "na wielu płaszczyznach". "Naukowcy muszą robić swoje, to samo powinny robić szkoły" – dodał.

W ocenie Szymanowskiego "to, na co powinniśmy zwracać uwagę i w co powinniśmy inwestować, to jest współdziałanie, współpraca z kręgami naukowymi światowymi, zachodnimi, amerykańskimi". "Przekazywać im nasze spojrzenie na świat, z którym się można zgadzać lub nie, natomiast powinno ono być przynajmniej odnotowane i wzięte pod uwagę" – mówił.

Zwrócił uwagę, że jednym z takich mało znanych faktów historycznych jest np. pomoc, jaką Węgrzy nieśli dzieciom polskim internowanym i aresztowanym w stanie wojennym. "Dzięki Węgrom te dzieci mogły pojechać nad Balaton i przez chwilę poczuć się normalnie. Nie musiały myśleć, że ich tato czy mama są w więzieniu" – zauważył.

Podkreślił, że do tego trzeba "wracać, mówić o tym, edukować, robić filmy".

Węgierski historyk Laszlo E. Varga w trakcie dyskusji mówił o udziale jego rodaków w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego. Według niego przez tę formację przewinęło się blisko 650 Węgrów.

W spotkaniu w Krasiczynie biorą udział przedstawiciele parlamentów, administracji rządowej oraz samorządowej, naukowcy, eksperci i analitycy z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), Rumunii oraz Ukrainy. Gośćmi wydarzenia są także dyplomaci z Austrii, Czarnogóry i Włoch.

W niedzielę gościem konferencji będzie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jest to już 22. edycja "Europy Karpat". Przedsięwzięcie ma służyć współpracy krajów tego regionu Europy.

Rozpoczynając konferencję minutą ciszy uczczono pamięć Jana Olszewskiego.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL