W Małopolsce rozpoczęła prace Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych. Jej zadaniem będzie m.in. integracja środowisk działaczy opozycji oraz opiniowanie wniosków o przyznanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w czasach PRL.
Członkiem rady może być osoba odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności lub innym odznaczeniem za działalność na rzecz odzyskania niepodległości, suwerenności lub respektowania praw człowieka. W czasie pierwszego spotkania wręczono akty powołania członkom nowego gremium. Zostali nimi: Kazimierz Barczyk, Jan Ciesielski, Adam Giera, Antoni Lis, Jan Smarduch, Bogusław Sonik, Marian Stachniuk, Zdzisław Szczur, Andrzej Szkaradek.
Przewodniczącym Rady został Kazimierz Barczyk. "W parlamencie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej działaczy opozycji antykomunistycznej. Chcemy na następne posiedzenie Rady zaprosić posłów i senatorów, którzy zajmują się tymi sprawami i przedstawić im nasze propozycje zmian przepisów” – powiedział PAP Barczyk. „Szczególnie ważne, dla najbiedniejszych, żyjących w nędzy byłych opozycjonistów, jest, aby otrzymali wyższe wsparcie finansowe niż 400 zł, a dla osób starych i bardzo chorych, aby miały ułatwiony dostęp do służby zdrowia, w tym do placówek opiekuńczo-leczniczych. Nie chcemy przywilejów, ale realnej pomocy, dla tych najbardziej potrzebujących, którzy walczyli o wolną Polskę" – mówił przewodniczący Rady w Małopolsce.
Dodał, że dla wszystkich opozycjonistów bardzo ważne jest podtrzymywanie w lokalnych środowiskach pamięci o tym, co robili i ich uhonorowanie przez lokalne społeczności oraz władze.
Marszałek Małopolski Jacek Krupa mówił podczas pierwszego posiedzenia Rady, że wyzwania, przed którymi stoją jej członkowie, to przede wszystkim działania służące zapewnieniu godnych warunków bytowych, szacunku oraz pamięci tym, którzy "nie wahali się położyć na szali dobra własnego oraz swoich najbliższych, kiedy ważyły się losy naszej ojczyzny".
Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, która weszła w życie 31 sierpnia 2015 roku, pozwala na uhonorowanie obywateli Polski, którzy w latach 1956-1989 angażowali się w działalność antykomunistyczną. Zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej, zadaniem Rady jest przede wszystkim opiniowanie przekazywanych przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków o przyznanie statusu i uprawnień działacza opozycji lub osoby represjonowanej.
Samorządy terytorialne mogą też na mocy tej ustawy udzielać pomocy osobom uprawnionym w zakresie udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych oraz oświatowych. Marszałkowie województw odpowiedzialni są za powołanie oraz organizowanie pracy rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych. (PAP)
wos/ as/