Europa i świat po 1989 roku

05.07.2019 aktualizacja 06.07.2019

Marszałek Sejmu na litewskich obchodach 450. rocznicy Unii Lubelskiej

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w sobotę i niedzielę będzie przebywał na Litwie w ramach obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej; weźmie m.in. udział w otwarciu wystawy „Lublin – miasto Unii Litewsko-Polskiej”.

Wywiad

Jak podaje Centrum Informacyjne Sejmu, głównym elementem wystawy w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie będzie prezentacja obrazu Jana Matejki pt. "Unia Lubelska".

Kuchciński - jak podaje CIS, będzie również uczestniczył w uroczystościach rocznicowych akcji Armii Krajowej "Ostra Brama" organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kalwarii Wileńskiej. "Będzie to wydarzenie bezprecedensowe, gdyż po raz pierwszy weźmie w nim udział delegacja parlamentu Litwy - marszałkowi Kuchcińskiemu będzie towarzyszył poseł Emanuelis Zingeris" - podkreśla CIS.

Marszałek Sejmu udaje się na Litwę na zaproszenie przewodniczącego Seimasu Viktorasa Pranckietisa. Polską delegację reprezentować będą również: wiceprzewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Polska - Litwa i wiceprzewodniczący Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej, poseł Tadeusz Aziewicz oraz poseł Józef Leśniak.

Infografika

Wizyta Marszałka Sejmu na Litwie jest kolejnym spotkaniem przedstawicieli najwyższych rangą władz państwowych obu państw w tym roku. 30 czerwca przewodniczący parlamentu Litwy wziął udział w uroczystościach z okazji 450. rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej w Lublinie.

Z kolei 9 maja Kuchciński odwiedził Wilno, aby wziąć udział w posiedzeniu Seimasu z okazji 15-lecia wstąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.

W dniach 4-5 czerwca Przewodniczący Seimasu uczestniczył w IV Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2019. 22 lutego w Sejmie doszło do spotkania Kuchcińskiego z przebywającą z oficjalną wizytą w Polsce prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL