Polska po 1989 roku

30.11.2018

Marszałek Senatu: kiedy spotykam się z harcerzami, widzę pasję i żywioł

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas otwarcia konferencji „Harcerstwo w 100-lecie Niepodległości – nasi Patroni” w Senacie. Fot. PAP/T. Gzell Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas otwarcia konferencji „Harcerstwo w 100-lecie Niepodległości – nasi Patroni” w Senacie. Fot. PAP/T. Gzell

Kiedy spotykam się z harcerzami, widzę pasję i żywioł - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas konferencji, podsumowującej 2018 jako rok harcerstwa. Marszałek podziękował harcerstwu za przekazywanie wartości dalszym pokoleniom.

Konferencja „Harcerstwo w 100-lecie Niepodległości – nasi Patroni”, która odbyła się w piątek w Senacie, była zwieńczeniem i podsumowaniem podjętej przez Senat w grudniu 2017 uchwały o ustanowieniu roku 2018 rokiem harcerstwa.

"Ile razy spotykam się z harcerzami,(…) młodzieżą, zuchami, widzę pasję i swoisty żywioł. Taki żywioł, którego chyba w innych organizacjach nie widać. Chciałbym za tę pasję działania, pasję przekazywania wartości młodym ludziom podziękować. To jest olbrzymia wartość – i to, co widzimy w stu latach historii polskiego harcerstwa, ale również i w działalności bieżącej" - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski podziękował w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy za to, że wszystkie organizacje harcerskie aktywnie włączyły się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "100-lecie odzyskania niepodległości w zamyśle prezydenta miało być takim wydarzeniem, które jest współtworzone przez Polaków. Nie jest wyłącznie organizowaniem uroczystości centralnych w Warszawie przez władze Rzeczpospolitej, ale które współorganizują i współtworzą Polacy" - mówił.

Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr powiedział, że "harcerstwo uczestniczyło w tym procesie, kiedy nasza niepodległość się rodziła i kiedy się utrwalała". "Było też przez całe kolejne 100 lat. Wiemy, że niepodległość jest konsekwencją akcji harcerskich" - powiedział. Przypomniał też o wznowieniu książki o udziale harcerstwa w wojnie bolszewickiej "Harcerze w bojach", autorstwa Władysława Nekrasza. Zaznaczył, że to zapomniany dziś element naszej historii.

Druhna Krystyna Małkowska opowiedziała o wieloletnich wysiłkach jej dziadków - Andrzeja i Olgi Małkowskich, założycieli polskiego harcerstwa - by powołać i zaktywizować harcerstwo w Polsce. Opowiedziała o roli dyscypliny, hartu ducha, odwadze i oddaniu ojczyźnie w najtrudniejszych czasach. Wspomniała postać księdza Kazimierza Lutosławskiego, założyciela pisma "Prąd" i projektanta odznaki krzyża harcerskiego. Młodzi pod opieką Małkowskich i ks. Lutosławskiego mieli hołdować zasadzie pracy pozytywnej. "Nie rozdwajać, lecz łączyć. Nie jątrzyć, lecz koić" - wspomniała Małkowska. Przypomniano o wysiłkach małżeństwa Małkowskich na rzecz Polski na emigracji: w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, o udziale harcerstwa w pierwszej i drugiej wojnie światowej.

Podczas spotkania wielokrotnie przypomniano słowa Andrzeja Małkowskiego o tym, że "harcerstwo to skauting plus niepodległość".

Ks. prałat Sławomir Oder podkreślił, że papież Jan Paweł II był wielkim przyjacielem harcerzy. Zacytował również słowa papieża Polaka z książki "Pamięć i tożsamość" o niebezpieczeństwie wynikającym z nacjonalizmu. Ks. Oder przypomniał, że patriotyzm według Jana Pawła II nigdy nie miał prawa być mylony z nacjonalizmem. Jak tłumaczył, patriotyzm przyznaje wszystkim narodom "takie same prawa jak własnemu". "Często mówimy o całkowitej negacji dobra po drugiej stronie lub ulegamy pokusie dzielenia innych na lepszych i gorszych. (...) Chodzi jednak o budowanie wspólnego domu, patrzenie w jednym kierunku, ale z innych perspektyw. To właśnie jest patriotyzm" - powiedział ks. Oder.

Podsumowaniu Roku Harcerstwa towarzyszy wystawa Harcerstwo Lwowskie w fotografii Józefa Treszki.(PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL