Ponad 80 mln zł będzie w przyszłym roku w dyspozycji Senatu w zakresie pomocy Polonii i Polakom za granicą - poinformował w środę w Kielcach marszałek Stanisław Karczewski. Jak podkreślił, trwają intensywne prace nad opracowaniem priorytetów tego wsparcia.
Karczewski przypomniał, że Senat ponownie będzie dysponował pieniędzmi budżetowymi na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą – przez pewien czas środki te znajdowały się w gestii Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
„Senat będzie bardzo aktywny w zakresie współpracy i pieczy nad Polonią (…) Wszyscy Polacy i cała Polonia źle oceniała tę zmianę, twierdziła – i mam nadzieję słusznie - że Senat robił to lepiej. Miał większe doświadczenie i większe możliwości (…) wpływania na to, co dzieje się z tymi środkami” – powiedział Karczewski.
Podkreślił, iż Senat „bardzo poważnie podchodzi do tego niezwykle istotnego tematu”. „Przecież 20 mln Polaków mieszkających za granicą to wielki potencjał kulturowy, intelektualny, ale też warto wykorzystać możliwości współpracy gospodarczej, handlowej i inwestycyjnej” – ocenił Karczewski.
Podkreślił, że trwają intensywne prace nad opracowaniem priorytetów wsparcia. „Wystąpiliśmy do wszystkich organizacji polonijnych na wszystkich kontynentach, także do organizacji pozarządowych za pośrednictwem których pieniądze są kierowane do Polaków i Polonii, i poprosiliśmy o opinie - czego najbardziej oczekują i jakie są najpilniejsze potrzeby” - opisywał marszałek.
„Na ich podstawie będziemy wypracowywać priorytety na przyszły rok. W tym roku dzielmy te pieniądze tak, jak zrobiło to MSZ” – dodał Karczewski.
Jego zdaniem „wspólnym mianownikiem” tych opinii jest potrzeba nauki języka polskiego. Dodał, że jednym z priorytetów będzie pomoc dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą – na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w tym dokończenie budowy Domu Polskiego we Lwowie.
Zaznaczył, iż w 2017 r. na wsparcie Polaków za granicą i Polonii będzie do dyspozycji blisko „osiemdziesiąt kilka” milionów złotych. „Wiemy, że jest tych pieniędzy za mało, przydałoby się więcej. Oczekiwania są dużo większe” – ocenił Karczewski.
Dodał, że jeden z paneli tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, będzie poświęcony Polonii i Polakom mieszkającym za granicą.
Karczewski spotkał się w środę w Kielcach z prezydentem Wojciechem Lubawskim, któremu podziękował za działalność miejskiego samorządu na rzecz Polonii i Polaków za granicą.
Miasto organizuje m.in. Letnią Szkołę Kultury, Historii i Języka Polskiego dla Polaków z Kresów, pobyty w Polsce seniorów z ukraińskiego Podola i Polonii z Brazylii. Samorząd był organizatorem wakacyjnego wypoczynku dla polskich dzieci i młodzieży z Białorusi i współorganizatorem XVI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych.
Kielce szczególnym wsparciem obejmują Polaków z Winnicy na Ukrainie - miasta partnerskiego. Wsparły m. in. inicjatywę otwarcia w tym mieście polskiego konsulatu i fundują stypendia dla młodych ludzi - także polskiego pochodzenia - podejmujących studia w stolicy woj. świętokrzyskiego.
W połowie maja prezydent Lubawski odebrał najwyższe odznaczenie Ukrainy - Order Księcia Jarosława Mądrego, przyznany przez prezydenta Petra Poroszenkę za wyjątkowy wkład w rozwój przyjacielskich relacji polsko-ukraińskich oraz bezinteresowne wsparcie. (PAP)
ban/ mok/