Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawiał w czwartek o problemach Polonii z przedstawicielami Polonijnej Rady Konsultacyjnej, minister edukacji Anną Zalewską, prezydenckim ministrem Adamem Kwiatkowskim oraz reprezentantami ministerstw: nauki i spraw zagranicznych.
Spotkanie było związane m.in. z planowanym na piątek posiedzeniem Polonijnej Rady Konsultacyjnej, która doradza Senatowi w sprawach dotyczących Polonii i Polaków za granicą.
Rada na piątkowym posiedzeniu zapozna się z informacją dotyczącą wyników rozpatrzenia ofert na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. Członkowie Rady będą też dyskutować nad "Rządowym programem współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015 – 2020; omówią również przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak powiedział PAP szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, podczas czwartkowego spotkania poruszane były m.in. tematy związane z oświatą. Były m.in. kierowane do minister edukacji postulaty ws. zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla dzieci z małżeństw polskich zza granicy, które wracają do Polski tak, by mogły one "łatwiej wejść w rygor nauki w polskiego w szkołach".
"Padła tu deklaracja ze strony minister edukacji Anny Zalewskiej, że powstanie rozwiązanie systemowe, które będzie pozwalało łatwiej wejść młodzieży wracającej do kraju w polską rzeczywistość" - powiedział Kowalski.
Z kolei postulaty do MSZ - według Kowalskiego - dotyczyły m.in. zwiększenia liczby konsulatów w Wielkiej Brytanii.
"Padła deklaracja ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że w siedzibach stowarzyszeń polonijnych mogłyby znaleźć się tzw. mobilne punkty konsultacyjne, w których Polacy mogliby załatwić część spraw konsularnych. I wtedy, jeśli stowarzyszenie polonijne użyczyłoby swojego lokalu, to MSZ mogłoby organizować dyżury konsularne w siedzibach stowarzyszeń tak, by Polacy na Wyspach mogli w ciągu 2-3 godzin przyjechać, złożyć stosowne wnioski i wrócić do siebie. Jest to jakaś propozycja ułatwień w tym zakresie" - powiedział PAP Kowalski.
Jak poinformował, podczas spotkania została też poruszona "sprawa szkół polskich na Białorusi i działań władz białoruskich, które mają dążyć do ich rusyfikacji".
"I tu również jest deklaracja ze strony MSZ, że zostaną podjęte działania dyplomatyczne, by zablokować te niekorzystne zmiany, które miałyby objąć niektóre szkoły na Białorusi" - powiedział Kowalski. Według niego, podczas spotkania poruszono też "sprawy Wilna i Polaków mieszkających na Litwie, które budzą bardzo wiele emocji". (PAP)
wni/ mok/