Wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość, powołany do udokumentowania powojennych i najnowszych losów Dolnoślązaków, sięga po nowoczesne formy działania. Jedną z nich jest metoda tzw. historii mówionej, która zostanie wykorzystana przy przygotowywaniu Muzeum Ziem Zachodnich.
Jak powiedział w niedzielę w rozmowie z PAP dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Marek Mutor, metodę historii mówionej ośrodek wykorzystywał już przy kilku wystawach i imprezach plenerowych, ale chce ją doskonalić w kontekście najważniejszego zadania, jakim będzie otwarcie w 2016 r. Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu, które ma roboczy tytuł Centrum Historii Zajezdnia.
W tym celu dyrektor podpisał w Oslo list intencyjny o współpracy z dwoma norweskimi instytucjami - Statsarkivet i Trondheim (Archiwum Państwowym w Trondheim) oraz Opplandsarkivet (Archiwum Zbiorów Prywatnych Okręgu Oppland z siedzibą w Lillehamer). Pracownicy norweskich instytucji są bardzo zainteresowani najnowszą historią Wrocławia.
W archiwum w Lillehamer zgromadzone są m.in. liczne relacje historii mówionej poświęcone współpracy polsko-norweskiej w latach osiemdziesiątych, kiedy to Norwegowie udzielali znaczącej pomocy ludziom Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce. „Właśnie tej tematyce poświęcona będzie jedna z wystaw w powstającym Centrum Historii Zajezdnia, a norwescy partnerzy włączą się w jej przygotowanie" powiedział Mutor. „Pamiętamy o ich pomocy dla Solidarności. Z Norwegii przemycano przecież do Polski m.in. sprzęt drukarski, dzięki któremu opozycjoniści mogli uruchamiać masową produkcję drugoobiegowych wydawnictw. Dzięki temu Wrocław był prawdziwym zagłębiem drukarzy" - dodał dyrektor ośrodka.
Zaplanowano również warsztaty, konferencje i badania dotyczące metody historii mówionej (z ang. oral history). Ośrodek Pamięć i Przyszłość wydaje czasopismo naukowe pt. „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej".
Norwegowie zaproponowali tę współpracę, bo samorząd Wrocławia ma zamiar złożyć wniosek o dofinansowanie prac budowlanych w ramach tzw. Funduszu Norweskiego (EOG-NMF na lata 2009-2014). To znacząco zwiększa szansę na otrzymanie tych funduszy.
Historia mówiona to naukowa metoda badawcza polegająca na nagrywaniu, zachowywaniu i interpretacji informacji opartych na osobistych przeżyciach i opiniach mówiącego. Historia mówiona może także zajmować się rozmowami z przedstawicielami młodszych pokoleń. Użycie technik wideofilmowania pozwoliło na wyjście historii mówionej z kręgu czysto językowych form komunikacji.
Ośrodek Pamięć i Przyszłość powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez sześć lat zrealizował ponad 100 projektów poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja dziewięciu filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania wspomnień od repatriantów ze Wschodu. Celem ośrodka jest otwarcie w 2016 r. Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu.(PAP)
ros/ mki/