Polska po 1989 roku

15.03.2019

Minister kultury Piotr Gliński odwiedził budowę Muzeum Historii Polski

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na terenie budowy Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Fot. PAP/T. Gzell Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na terenie budowy Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Fot. PAP/T. Gzell

Mój prapradziad Józef Gliński w czasie Powstania Styczniowego szykował się do szturmu na Cytadelę; niestety, nie zdobył jej; nam się to udało – powiedział w piątek minister kultury Piotr Gliński, zwiedzając budowę Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.

W zwiedzaniu wzięli udział m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Gliński w wyraził wdzięczność "wszystkim, którzy uczestniczą w tym procesie", bo, jak powiedział "nie ma w tej chwili żadnych opóźnień".

"Kiedy przyszliśmy do ministerstwa, praktycznie poza wskazaniem miejsca nie było nic. Było strasznie trudno uzgadniać i przeprojektowywać różne wcześniejsze pomysły, ale udało się" - powiedział. Poinformował, że MKiDN i MON "realnie współpracują" i "póki co, wszystko jest bardzo dobrze prowadzone".

Przed zwiedzaniem budowy Gliński spotkał się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

"Tego rodzaju nowoczesne instytucje muzealne są wielofunkcyjne, multimedialne" - powiedział dziennikarzom Gliński. Jego zdaniem MHP "pełni bardzo wiele różnych funkcji: edukacyjne, poznawcze, rozrywkowe". Przypomniał, że w MHP będzie audytorium na 600 osób. Znajdą się w nim również magazyny dla Muzeum Wojska Polskiego. Wyjaśnił, że dzięki wybudowaniu nowych budynków, Muzeum Narodowe "odzyska skrzydło", które teraz zajmuje MWP.

Gliński powiedział o powstającym MHP, że "jest to piękna wizualizacja i przedstawienie całej polskiej historii, w szalenie interesującej i nowoczesnej formie". Jego zdaniem Cytadela "będzie pełniła wspaniałe piękne funkcje kulturotwórcze dla polskiego społeczeństwa".

"Miejsce jest symboliczne, tutaj były kiedyś koszary Gwardii Królewskiej, potem była tu zbudowana po Powstaniu Listopadowym przez carat twierdza, która miała być symbolem panowania obcego mocarstwa nad Polską, ale myśmy odzyskali Polskę, odzyskaliśmy także Cytadelę i w tej chwili ją odczarowujemy" - podkreślił wicepremier.

Zdradził, że jego prapradziad Józef Gliński "był wśród tych młodych Polaków, którzy w Powstaniu Styczniowym zbiegli z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej". "Oni się szykowali na szturm na Cytadelę i uwolnienie więźniów. To byli ci młodzi ludzie, którzy uciekli przed branką" - dodał. "Niestety zostali rozbici przez Kozaków w bitwie pod Budą Zaborowską w Powstaniu Styczniowym w Puszczy Kampinoskiej i Józef Gliński zmarł z ran, nie zdobył Cytadeli. My ją zdobyliśmy" - podkreślił.

Gliński wyraził nadzieję, że za dwa lata "będziemy mogli zaprosić wszystkich na otwarcie muzeów i do parku muzealnego na Cytadeli Warszawskiej".

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział PAP, że prace budowlane prowadzone są obecnie na poziomie pierwszej kondygnacji nadziemnej. "Część podziemna, jeżeli chodzi o konstrukcję jest gotowa. Dzisiaj mogliśmy oglądać audytorium, które będzie służyło zwiedzającym muzeum, ale też warszawiakom na ciekawe wydarzenia i koncerty" - wyjaśnił.

Kostro powiedział, że MHP i MWP będą współpracować "zwłaszcza w działalności edukacyjnej i działalności zewnętrznej" ponieważ, jak tłumaczył "musimy też uporządkować ten teren, wprowadzić oznaczenia wizualne, żeby było przyjemnie zwiedzać". "Myślimy też o wspólnym bilecie, tak żeby nie trzeba było kupować osobno biletu do MWP i MHP" - dodał.

Kostro poinformował, że "według planu jedno i drugie muzeum - MHP najpierw, a potem MWP - powinny zostać otwarte w pierwszej połowie 2021 r.".

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą - przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu.

Budowa Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli jest finansowana z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowany na lata 2018-21 etap realizacji tej inwestycji obejmuje głównie: budowę budynku mieszczącego wystawę stałą i czasową MWP wraz z kompleksem obsługi zwiedzających, dwupoziomowego podziemnego parkingu ze zlokalizowanym na nim reprezentacyjnym placem, budowę sieci infrastruktury technicznej, komunikacyjnej oraz zagospodarowanie terenu.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL