Polska po 1989 roku

20.03.2018

Minister kultury: rząd przyjął uchwałę ws. budowy Muzeum Historii Polski za 750 mln zł

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli za 750 mln zł - napisał we wtorek na Twitterze wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Dodał, że w listopadzie otwarte zostanie także Muzeum "Żołnierzy Wyklętych" w Ostrołęce.

Rząd zajmował się we wtorek m.in. projektem nowelizacji uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie". Nowela zakłada m.in. zwiększenie budżetu na budowę Muzeum do ponad 757 mln zł, a także wydłużenie terminu budowy placówki do 2021 r.

"Budowa nowych instytucji trwa. Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli za 750 mln zł. W listopadzie otwieramy Muzeum +Żołnierzy Wyklętych+ w Ostrołęce. Powstają też m.in. muzea Kresów i Sybiru, a planujemy kolejne..." - poinformował na Twitterze minister kultury.

Jest to już kolejna nowelizacja uchwały ws. budowy Muzeum Historii Polski w Warszawie; poprzednią rząd przyjął w październiku 2017 r. Wtedy rząd zwiększył budżet na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł, wydłużył też termin budowy do 2020 r.

Do głównych zadań powołanego w 2006 r. Muzeum Historii Polski należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i za granicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL