Polska po 1989 roku

03.08.2018

MKiDN: nie będzie zmian w symbolach narodowych

Tablica na budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański Tablica na budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie planuje zmian w symbolach narodowych. Zgłoszony przez resort projekt Ustawy o symbolach państwowych RP ma na celu jedynie ich uporządkowanie i ujednolicenie - wskazano w przesłanym w piątek PAP komunikacie.

Zgłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt Ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej został kilka dni temu wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów; planowany termin przyjęcia ustawy to IV kwartał tego roku.

Jak wskazało MKiDN w przesłanym w piątek komunikacie, celem nowej ustawy ma być ułatwienie obywatelom poprawnego korzystania z polskich symboli państwowych, a także sprecyzowanie zakresu ich ochrony. Jak dodano, "projekt ustawy powstał ze względu na problemy z odwzorowaniem godła i znaków państwowych w materiałach elektronicznych i drukowanych".

Resort kultury przypomniał, że projekt ustawy zakłada również "przedstawienie wizerunku orła przy zastosowaniu grafiki wektorowej w różnych wersjach, m.in. jednobarwnej, wielobarwnej, samego konturu orła lub cienia orła". "Ponadto w koronie orła pojawią się prześwity, których brak heraldycy uznają za błąd rysunkowy" - dodano.

MKiDN zaznaczyło również, że w projekcie przedstawiono "propozycję wprowadzenia dodatkowego, obok flagi państwowej, znaku rozpoznawczego dla głowy państwa – Chorągwi Rzeczpospolitej, która obecnie funkcjonuje jako chorągiew sił zbrojnych". Dodało, że projekt podejmuje także kwestię przygotowania partytur do wykonywania hymnu państwowego, aby wykluczyć dowolne aranżacje "Mazurka Dąbrowskiego".

"Informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie planuje zmian w symbolach narodowych. Zgłoszony przez resort projekt (...) ma na celu jedynie ich uporządkowanie" - podkreślono w komunikacie ministerstwa.

Jak mówił w czwartek PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski, powodem, dla którego resort stworzył projekt ustawy, są "problemy" z odwzorowaniem naszego godła i znaków państwowych w materiałach elektronicznych i drukowanych. Zwrócił uwagę, że "każde ministerstwo ma swoje wersje elektroniczne symboli narodowych, które są niespójne, a identyfikacja wizualna państwa, czyli nasza wizytówka na świecie, powinna być spójna", czemu służyć ma stworzenie wzorników cyfrowych godła.

Wiceminister zwrócił też uwagę, że chodzi o umieszczanie ujednoliconego wizerunku godła państwowego na stronach internetowych, dokumentach rządowych, na budynkach. Jak zauważył, do tej pory nie było żadnego dokumentu określającego np., jak powinny wyglądać flagi czy jak należy grać hymn przez różne typy orkiestr.

Jak czytamy w informacji o projekcie w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, ustawa z 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych "posiada załączniki graficzne, które nie przystają do dzisiejszych możliwości technicznych – brak jest określonych w obecnych zestandaryzowanych systemach graficznych barw narodowych, zdefiniowanej ustawowo wersji cyfrowej godła oraz wizerunku orła Rzeczypospolitej Polskiej, możliwej do pobierania i powielania".

W informacji przypomniano, że kontrola używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej przeprowadzona w 2005 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli "wykazała szereg problemów ze stosowaniem obecnie ww. ustawy, wskazując na konieczność niezbędnych zmian prawnych", a "podobne wnioski można wysnuć z orzecznictwa dotyczącego ochrony symboli państwowych, w tym kwestii ich artystycznego przetworzenia".

Obecne przepisy - pod względem wyglądu symboli państwowych oraz ich ochrony i używania - są zdaniem MKiDN "niewystarczające i budzące wiele niejasności". Podkreślono, że proponowane rozwiązania pozwalają na wprowadzenie cyfrowych załączników, zwiększają ochronę symboli państwowych, jednocześnie wprowadzając możliwość ich szerszego wykorzystania. Jak zaznaczono, porządkują one nazewnictwo i hierarchię symboli – również pod kątem poprawności heraldycznej, a także przywracają Chorągiew Rzeczypospolitej. (PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL