II Rzeczpospolita

27.07.2018

MKiDN: Robert Supeł nowym dyrektorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Robert Supeł. Fot. PAP/J. Turczyk Robert Supeł. Fot. PAP/J. Turczyk

Robert Supeł został nowym dyrektorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - poinformowało MKiDN. Supeł odebrał w piątek nominację z rąk wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. Funkcję tę będzie pełnił przez trzy lata, począwszy od 1 sierpnia.

MKiDN podało, że kadencja obecnie pełniącego obowiązki dyrektora muzeum Krzysztofa Jaraczewskiego, który nie ubiegał się o ponowne powołanie na to stanowisko, upływa 31 lipca 2018 r.

"Najważniejszym zadaniem nowego dyrektora będzie kontynuacja i finalizacja rozpoczętego w 2011 r. programu wieloletniego +Budowa Kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku+, co oznacza przede wszystkim oddanie do użytku publiczności nowej siedziby Muzeum i jego wystawy głównej" - napisano w komunikacie resortu kultury.

Supeł pracował w Muzeum Józefa Piłsudskiego od 2014 r. – początkowo jako pełnomocnik dyrektora muzeum ds. ekspozycji stałej, nadzorując także dział edukacji, a od kwietnia 2018 r. jako zastępca dyrektora muzeum. W latach 2007-2014 był zaangażowany w budowę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w którym od 2007 r. pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Muzeum ds. finansowych i organizacyjnych, a od 2010 r. Dyrektora wykonawczego ds. Wystawy Głównej. W latach 1993-2007 zawodowo związany był z Reuters Polska Sp. z o.o., Reuters Czech Republic s.r.o., Reuters Europe S.A. Oddział w Polsce. Był odpowiedzialny m.in. za zarządzanie zespołami: sprzedaży, wspomagania klientów, marketingu i danych rynkowych, a także zarządzanie przedstawicielstwami Reuters w Polsce, Czechach i na Słowacji.

W 2014 r. został odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum Józefa Piłsudskiego mieści się w willi Milusin w Sulejówku, będącej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r. Akt powołania muzeum został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury. Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

MKiDN podało, że "cel ten będzie mógł być w pełni realizowany po zakończeniu budowy nowego budynku muzealno-edukacyjnego, który powstaje dzięki rządowemu Programowi Wieloletniemu +Budowa Kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku+ na terenie tzw. +Enklawy historycznej+ w Sulejówku o powierzchni prawie 4 ha".

W ramach inwestycji najpierw powstanie nowy budynek o powierzchni użytkowej prawie 6 tys. m2 wraz z ekspozycją stałą o powierzchni ponad 2 tys. m2, a dalej nastąpi rewaloryzacja, adaptacja i wyposażenie dla potrzeb kompleksu muzealnego dawnego budynku Adiutantury Naczelnego Wodza "Willa Bzów" o powierzchni użytkowej około 300 m2 i odtworzenie oryginalnego wyposażenia i wystroju wnętrz oraz modernizacja Dworku Milusin. Pogram obejmuje także odtworzenie terenów zabytkowej "Enklawy historycznej", w tym rewitalizację lasu oraz stworzenie parku i ogrodu. Otwarcie muzeum planowane jest na 2019 r. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL