Polska po 1989 roku

24.03.2017

MKiDN: w Lublinie ma powstać nowe muzeum - Ziem Wschodnich

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fot. PAP/G. Jakubowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fot. PAP/G. Jakubowski

Utworzenie w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej planuje ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Nieznana jest jeszcze data jego powstania ani forma organizacyjna. Rozważana jest lokalizacja w zabytkowym budynku w centrum Lublina.

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje utworzenie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie – placówki o takim profilu tematycznym brakuje w polskiej sieci muzeów. W tej chwili rozważane są różne warianty dotyczące zarówno formy organizacji muzeum, jak i jego lokalizacji” – podało centrum informacyjne ministerstwa w odpowiedzi na pytania PAP o koncepcję i organizację nowego muzeum.

Poinformowano, że „jedną z nieruchomości branych pod uwagę” jest zabytkowy budynek w centrum miasta - pałac niegdyś należący do rodu Lubomirskich. Budynek ten Lubomirscy przejęli w 1683 r. Pałac kilkakrotnie był przebudowywany i zmieniał właścicieli - wygląd obecny zawdzięcza przebudowie z 1829 r.

Obecnie pałac Lubomirskich należy do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i mieści się w nim Wydział Politologii. Władze uczelni planują sprzedać ten i sąsiadujący z nim budynek. „W tej chwili przygotowujemy postępowanie przetargowe dotyczące sprzedaży obu budynków. Możemy jedynie potwierdzić, że są podmioty, które wyrażają wstępne zainteresowane kupnem. Na jakiekolwiek szczegółowe informacje jest w tym momencie jednak za wcześnie” – poinformowała rzeczniczka UMCS Aneta Adamska.

Odmówiła jakichkolwiek komentarzy na temat ewentualnej sprzedaży pałacu ministerstwu, z przeznaczeniem na muzeum.

MKiDN poinformowało, że prowadzone są też „rozmowy z władzami samorządowymi, które deklarują poparcie dla tej idei”.

„Idea utworzenia muzeum jest bardzo interesująca, ale rozmowy są na bardzo wstępnym etapie” – powiedziała PAP rzeczniczka marszałka woj. lubelskiego Beata Górka.

„Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jak tylko będzie to możliwe, opinia publiczna zostanie poinformowana o szczegółach” – zapewniło Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O tym, że w budynku należącym do UMCS może powstać muzeum Ziem Wschodnich, poinformował kilka dni temu "Kurier Lubelski". (PAP)

ren/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL