Polska po 1989 roku

22.08.2018 aktualizacja 25.08.2018

MSWiA: paszporty według nowego wzoru od listopada

Paszport Rzeczypospolitej Polskiej. Fot. PAP/A. Warżawa Paszport Rzeczypospolitej Polskiej. Fot. PAP/A. Warżawa

Wszyscy, którzy od 5 listopada złożą wnioski o wydanie paszportu otrzymają dokument według nowego wzoru - poinformowało w środę MSWiA . Nowe dokumenty mają być lepiej zabezpieczone, a co za tym idzie trudniejsze do sfałszowania.

Nowe wzory paszportów określa zmienione rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zacznie obowiązywać od 5 listopada. Dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Część wzorów wybrali obywatele w głosowaniu internetowym.

"Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Umożliwi ona wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości" - poinformowało PAP ministerstwo w przesłanym komunikacie.

Kolejne zabezpieczenia to m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w ultrafiolecie oraz oznaczenia indywidualne dokumentu. Nowy paszport zawiera też dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla niewidzących i niedowidzących. Na okładce zaprojektowano tłoczenie słowa paszport alfabetem Braille'a, co umożliwi niewidomym rozpoznanie dokumentu.

Resort zaznacza, że wprowadzenie nowego wzoru paszportu nie oznacza konieczności wymiany starych dokumentów. Pozostaną one ważne do wskazanego w nich terminu.

"W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w internetowym głosowaniu wybrane zostały elementy, które widoczne będą na kartach nowego paszportu. Motywy związane są z postaciami, wydarzeniami, miejscami i symbolami ważnymi dla polskiej niepodległości. W paszporcie znajdą się motywy graficzne przedstawiające m.in.: bitwę warszawską, Antosia Petrykiewicza, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego" - podało MSWiA w komunikacie.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL