Dzięki wspólnym działaniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz dzięki osobistemu zaangażowaniu gen. Mieczysława Cieniucha, Ministerstwo Obrony Narodowej Portugalii podjęło decyzję o przekazaniu do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych unikatowego egzemplarza czołgu Cromwell Mk VIII - informuje MON
Czołg (model A27L Centaur Mk I, typ C, działo QF 6-pounder) wyprodukowany został w sierpniu 1943r. w Wielkiej Brytanii. Pojazdy znajdowały się na wyposażeniu 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, w tym m.in. w 10. Pułku Strzelców Konnych. Jednostka ta przeszła cały szlak bojowy od Normandii do Wilhelmshaven. Używała ich także w Wielkiej Brytanii w celach szkoleniowych 16. Brygada Pancerna. Cromwell był ulubionym czołgiem generała Maczka, który w latach 1944-45 używał go jako mobilnego centrum dowodzenia dywizji. Po zakończeniu wojny Wielka Brytania przekazała kilkadziesiąt czołgów Cromwell do Portugalii. Dzięki wspaniałemu gestowi strony portugalskiej, będziemy mieli okazję zapoznać się z tym unikatowym zabytkiem historii oręża polskiego.
- Polacy czekali w 1945 na Cromwelle i Shermany generałów Maczka i Andersa - niestety bez powodzenia. Bardzo się cieszę, że teraz, po 70 latach, dzięki wspaniałemu gestowi naszych portugalskich przyjaciół, oryginalny Cromwell dotrze do Poznania. Wspaniale przywracamy pamięć 10. Pułku Strzelców Konnych! – powiedział minister Bogusław Winid, podsekretarz stanu w MSZ.
Oficjalna ceremonia przekazania czołgu do Polski, z udziałem m.in. ambasadora RP w Portugalii Bronisława Misztala planowana jest na 14 czerwca 2013r. w Lizbonie. Przywiezieniem czołgu do Polski zajmą się niezastąpieni specjaliści z 1. Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, którzy we wrześniu 2012r. przetransportowali z Grecji dwa czołgi Patton. Po przyjeździe do Polski, czołg zostanie poddany kompleksowej renowacji przez specjalistów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i zaprezentowany publicznie. Do chwili obecnej na całym świecie zachowało się w tak dobrym stanie jedynie kilkanaście czołgów tego typu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. N