Auschwitz

23.03.2019

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar

Muzeum Auschwitz zaapelowało w mediach społecznościowych do zwiedzających, by szanowali pamięć 1,1 mln ofiar niemieckiego KL Auschwitz-Birkenau. Wielu, głównie młodych gości, wykonuje w Miejscu Pamięci pamiątkowe zdjęcia, które nie idą w parze z jego powagą.

"Kiedy przyjedziesz do Muzeum Auschwitz pamiętaj, że jesteś w miejscu, gdzie zginęło ponad 1 mln ludzi. Szanuj ich pamięć. Są lepsze miejsca, aby nauczyć się chodzić balansując na belce, niż te, które symbolizują deportację setek tysięcy ludzi na śmierć" – napisało Muzeum Auschwitz na Twitterze.

Muzeum zilustrowało swój apel pochodzącymi z Internetu przykładami pamiątkowych fotografii młodych osób, które spacerowały po historycznej rampie w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, balansując na szynie.

Placówka wskazała, że robienie zdjęć w historycznym miejscu, jakim jest były niemiecki obóz Auschwitz, nie zostanie zakazane. "Jednak prosimy gości o zachowanie szacunku, także podczas robienia zdjęć" – podało Muzeum.

Muzeum zaproponowało wszystkim zwiedzającym, by spojrzeli na jego profil na Instagramie i "zdali sobie sprawę, jak obrazy mogą upamiętniać ofiary i uczyć trudnej oraz emocjonalnej historii". Placówka zaznaczyła, że zwiedzający - poprzez zdjęcia - mogą uczestniczyć w upamiętnieniu ofiar i pomóc w edukacji na temat historii Auschwitz. "Rzeczywiście, +obraz wart jest tysiąca słów+. Przeszukujemy Instagram, by znaleźć te wspaniałe przykłady” – podała placówka na Twitterze.

Niemcy rozważali budowę rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau już w końcu 1941 r. Ostatecznie powstała ona wiosną 1944 r., tuż przed rozpoczęciem deportacji ponad 400 tys. Żydów z Węgier. Rampa liczy ok. 750 m. W jej centralnej części lekarze SS przeprowadzali selekcje transportów z Żydami, kierując większość z przywiezionych osób do komór gazowych. Po wybuchu Powstania Warszawskiego Niemcy przywieźli tu także Polaków ze stolicy i uwięzili w Auschwitz.

Przed wybudowaniem rampy w Birkenau, transporty zatrzymywały się na bocznicy pomiędzy obozami Auschwitz II i Auschwitz II-Birkenau. Nazywana ona jest "Altejudenrampe", czyli "stara rampa żydowska".

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL