Średniowiecze

28.06.2018

Muzeum bitwy pod Grunwaldem szuka wykonawców na rozbudowę placówki

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem szuka wykonawców rozbudowy placówki. Obecnie małe przestrzenie wystawiennicze mieszczą się w budynku pod Wzgórzem Pomnikowym i otwarte są sezonowo. Nowy budynek całorocznego muzeum ma powstać przy drodze między Grunwaldem a Stębarkiem.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło przetarg na rozbudowę. Do 9 lipca zainteresowane firmy mogą zgłaszać swoje oferty.

Jak poinformował PAP w czwartek dyrektor Muzeum Szymon Drej "biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku pracy i budowlanym, z rozstrzygnięciem może nie być lekko". "Podchodzimy do tej kwestii w ten sposób, że to nie są problemy, ale wyzwania". "Rozbudowa muzeum w Grunwaldzie to nasza wspólna narodowa sprawa i musimy sprostać tym wyzwaniom" - powiedział dyrektor Drej.

Projekt rozbudowy muzeum to jedna z inwestycji, które w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i zasobów kultury zgłoszone zostały do unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20. Projekt zyskał dofinansowanie.

Kierownictwo muzeum liczy, że po rozbudowie instytucji, będzie ją odwiedzać nawet kilkaset tysięcy turystów. Pola Grunwaldzkie zostały na nowo zagospodarowane przed jubileuszem 600-lecia bitwy. Licząc się z tym, że w roku jubileuszowym i na obchody przyjedzie wielu turystów z Polski i zagranicy, władze samorządowe zmodernizowały wówczas infrastrukturę, która pozwoliła przyjąć przyjezdnych.

Odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe, wybudowano pola namiotowe z pawilonem socjalnym, amfiteatr, odrestaurowano ruiny kaplicy pobitewnej, ścieżki dydaktyczne, a także wybudowano pawilon socjalno-usługowy wraz z parkingiem. Modernizacja i budowa nowych obiektów kosztowała 25 mln zł. Obecnie samorząd województwa chce zbudować całoroczne muzeum.

Kosztować ma ono 22 mln zł, z czego 15 mln zł pochodziłoby z funduszy unijnych, a blisko 7 mln zł dołożyłby samorząd województwa. Według autora projektu architekta Krzysztofa Kozłowskiego nowy budynek muzealny wpisany byłby w krajobraz Pól Grunwaldzkich. Od strony Wzgórza Pomnikowego budynek będzie ukryty w ziemi, widoczna będzie jedynie przeszklona bryła nad powierzchnią ziemi.

Mimo niedużej powierzchni, bo wynoszącej 3,5 tys. m kw., budynek będzie wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, zmieści salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki, salę konferencyjną na 100 osób, strefę obsługi z biurami oraz sklepy. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL