Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do nagrody POLIN 2018, która zostanie wręczona w grudniu po raz czwarty. Osoby, organizacje lub instytucje aktywnie działającej na rzecz ochrony historii polskich Żydów zgłaszać można do 12 września.
"Honorujemy tych, którzy działając na rzecz lokalnych społeczności, wypełniają poniekąd misję naszego muzeum, by przywracać, ożywiać i chronić pamięć historii Żydów polskich i w ten sposób przyczyniać się do wzajemnego szacunku i zrozumienia między Polakami i Żydami" – powiedział dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola.
W pierwszym etapie konkursu zbierane i weryfikowane są propozycje zgłoszone poprzez formularz umieszczony na stronie www.polin.pl/nagroda. W drugim - laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. Nagradzający mogą również przyznać wyróżnienie, natomiast dyrektor muzeum Dariusz Stola - nagrodę specjalną.
Gala wręczenia nagrody odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich 4 grudnia 2018 r. Laureat otrzyma rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową. Jej fundatorami są Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov, Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN oraz Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas. Dodatkowe nagrody dla pozostałych nominowanych ufundowała Rodzina Ariav.
W składzie kapituły tegorocznego konkursu znaleźli się przewodniczący Rady Muzeum i Sądu Konkursowego Marian Turski, dyrektor muzeum POLIN Dariusz Stola, przewodnicząca rady programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" Paula Sawicka, dyrektor Fundacji im. Profesora Mojżesza Schorra Grażyna Pawlak, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotr Wiślicki, oraz laureaci Nagrody POLIN z poprzednich lat.
Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 r. Jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Laureatami Nagrody są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.
Pierwszym laureatem nagrody został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie, który od 1998 r. realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów.
W 2016 r. laur trafił do Jacka Koszczana, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla. Wyróżnieni zostali: Robert Augustyniak, inicjator działań związanych z przywracaniem pamięci o społeczności żydowskiej Grodziska Mazowieckiego oraz Mirosław Skrzypczyk, nauczyciel i animator kultury pracujący na rzecz dziedzictwa żydowskiego w Lelowie i w Szczekocinach. Nagrodę specjalną otrzymał Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego za całokształt działalności.
Laureatką trzeciej edycji konkursu została Joanna Podolska, działająca na rzecz zachowania pamięci o historii łódzkiej społeczności żydowskiej, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Paczkowski z Żywca i Ireneusz Socha z Dębicy. Nagrodę Specjalną POLIN 2017 otrzymało Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" w Polsce.(PAP)
autor: Marek Sławiński
masl/ pat/